Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Diyabeti Nasıl Anlaşılır?

Kedi Diyabeti Nasıl Anlaşılır?

Diyabet çağımızın en çok karşılaşılan hastalıklarından biridir. İnsanlarda sıklıkla karşımıza çıkan bu kronik hastalık artık kedi ve köpek gibi evcil dostlarımızda da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle mutlaka evcil hayvan sahipleri kedi diyabeti nasıl anlaşılır? Sorusunun yanıtını bilmelidir.

Gerek hareketsiz bir yaşam tarzı gerekse yanlış beslenme tarzı kedilerde diyabet yani şeker hastalığının ortaya çıkmasındaki en büyük etmenlerin başında gelir. Dolayısı ile ilk olarak evcil hayvan sahipleri, kedilerinin beslenmesine mutlaka özen göstermelidir.

Kedilerde diyabet bulaşıcı bir hastalık değildir. Ama bir an önce önlenmez ise zamanla kedilerde ciddi anlamda sağlık sorunlarının baş göstermesine neden olabilir. Bundan dolayı ilk olarak kedilerde ve diğer sevimli dostlarımızda diyabetle karşılaşmamak adına mutlaka sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenmesi gerekir. Erken dönemde tanısı konulan şeker hastalığı için ise çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu tedaviler sayesinde kedinizin daha sağlıklı bir ömür sürmesine yardımcı olabilirsiniz. Kişilerin ilk olarak kedi diyabeti nasıl anlaşılır? Sorusunun yanıtını bilmeleri önerilmektedir.

Kedi Diyabeti Belirtileri Nelerdir?

Her canlı çeşitli hastalıklara kapılabiliyor. Burada önemli olan konu kesinlikle kedi diyabeti hakkında detaylı  bilgilere sahip olduktan sonra kedi diyabeti hastalığının belirtilerini bilmeniz olacaktır. Kedi diyabeti nasıl anlaşılır? Belirtileri nelerdir? Gibi soruların yanıtı ise;

Sürekli değişen iştah; esasen herkes kendi sevimli dostunun ne kadar beslendiğini bilir. Yani beslenme düzeninde değişiklikler olduğu kısa zaman içinde kolayca anlaşılabiliyor. Burada kedi diyabetinin en yaygın görülen belirtisi ise kesinlikle iştahta değişiklik görülmesidir. Örneğin bazı zamanlar iştah çok daha fazla açılırken bazı dönemlerde iştah tamamen kesilebiliyor. Eğer kedilerde yaşanan bu durum sürekli ise hemen bir pet taksi yardımı ile veteriner desteği almak olacaktır.

  • Hızla kilo kaybının yaşanması; kilo kaybı kedilerde sık görülen durumlardan biri değildir. Ama şeker hastalığı nedeni ile kedilerde hızlı bir şekilde kilo kaybı ortaya çıkar. Kedilerin iştahı her ne kadar fazla artsa da kilo kayıpları devam eder. Dolayısı ile bu durumda veteriner desteği almak en doğrusu olacaktır.
  • Sık sık idrara çıkma; şeker hastalığında kediler sık sık idrar yapma gibi durumlarla karşılaşmaktadır.
  • Halsizlik; kediler canlı ve pozitif enerjilere sahip evcil dostlarımızdandır. Ama şeker hastalığı ortaya çıktığı zaman mutlaka üzerlerinde çeşitli halsizlik gibi durumlar yaşanır. Kediler her zamankine göre daha fazla uyur ve oyun oynamaktan kaçınırlar.
  • Sık sık enfeksiyon kapma; kedi diyabeti nasıl anlaşılır? Sorusunun bir diğer yanıtı ise sık sık enfeksiyona yakalanma durumlarıdır. Diyabet nedeni ile kedilerin bağışıklık sistemleri önemli ölçüde düşer. Bu da vücutlarında başta enfeksiyon olma gibi sorunları beraberinde getirir. Bu gibi durumlarda ise hemen tedaviye başlanması önemlidir.

Sizin de evcil dostlarınızda bu türlü problemler mevcut ise tedaviyi geciktirmeden hemen bir veterinere muayene olunması tavsiye edilir.