Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlarda Obezite Nedir?

Evcil hayvanlarda obezite nedir?

Evcil dostlara sahip olan kişiler onları en iyi şekilde besleyip, hastalıklardan korumak isteyebiliyorlar. Ancak bazı yanlış besleneme metotları kedi ve köpeklerde ciddi kilo alımlarına neden olabiliyor. Ama bazı kişiler, fazla kilosu olan kedi ve köpek gibi minik dostlarımızın daha sağlıklı olduğuna inanmaktadır. Esasen bu tamamı ile yanlış bir durumdur. Dolayısı ile her evcil dosta sahip olan kişiler mutlaka evcil hayvanlarda obezite nedir? Sorusunun yanıtını bilmelidir. Aksi halde kedi ve köpeklerde geri dönüşü zor olan bir takım kronik hastalıklar meydana gelebiliyor.

Evcil hayvanlarda hızlı ve fazla kilo alımı başta yürümeyi zorlaştırırken, aynı zamanda da iç organların yağlanmasına ve iç organların fonksiyonlarının bozulmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle daha aktif ve daha sağlıklı bir evcil dosta sahip olmak istediğiniz de mutlaka evcil hayvanlarda obezite nedir? Gibi hayati öneme sahip olan soruların cevabını bilmeniz önerilir.

Evcil Havanlarda Obezite Belirtileri Nelerdir?

Evcil dostlarımızda meydana gelen obezite belirtileri;

 • Çok fazla  iştahının artması,
 • Yaşına ve cinsine göre olması gereken ağırlıktan %40 daha fazla bir kiloya sahip olmaları,
 • Göğüs kafesindeki yağların aşırı çoğalması ve artık nefes almada zorlanmaları,
 • Yürümede zorluk,
 • Gelişim geriliği,
 • Her gün bir önceki güne göre daha fazla beslenmek istemeleri,
 • Oyun oymak istemezler,

Tüm bunlar obezite belirtileridir.  Bu nedenle obezite belirtisi olan evcil dostların mutlaka  bir pet taksi ile veterinere götürülmesi tavsiye edilir.

Obezite Nedenleri Nelerdir?

Bilindiği üzere fazla kilo alımları, belli başlı çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunlardan bazıları ise;

 • Fazla beslenme,
 • Gdo içeren ürünlerle beslenme,
 • Yağlı beslenme,
 • Zamansız beslenme,
 • Hareket kısıtlanması,

Evcil hayvanlarda obezite nedir? Ve nasıl ortaya çıkar gibi sorularınızın yanıtı için tüm bu konulara dikkat etmeniz gerekir. Her zaman daha sağlıklı evcil dostlara sahip olmak isterseniz ilk olarak onların beslenmesine dikkat etmeniz önerilir.

Evcil Hayvanlara Obezite Nasıl Engellenir?

İlk olarak evcil hayvanlarda obezite nedir? Sorusunun yanıtını bilmeli ve daha sonra obezite hakkında daha detaylıbilgilere sahip olmanız gerekir. Bu konuda yapmanız gereken işlemler ise;

Doğru beslenme; kedilerin ve köpeklerin mama çeşitleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle evcil hayvanlar için mama kullanmadan önce bu konuya dikkat etmelisiniz.

Yürüyüş; evcil dostların daha sağlıklı gelişmesi ve büyümesi için yürüyüş şarttır. Günlü olarak yürüyüş yaparak kilolarını daha düzgün almalarını sağlayabilirsiniz. Özellikle kedi ve köpekleri eve hapsetmek yerine onları pet kreşe göndererek oyunlar oynamasını ve daha fazla hareket etmelerini destekleyebilirsiniz.

Kaliteli mamalar ile beslenme; kimyasal katkısı içermeyen ve her zaman kaliteli bir şekilde beslenme imkanı sunan mamalar almalısınız. Ayrıca cinse göre beslenme tarzını da asla ihmal etmemeniz gerekir.