Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Ve Köpeklerde Sindirim Hastalıkları

Kedi Ve Köpeklerde Sindirim Hastalıkları

Her canlı gibi kedi ve köpeklerde de sindirim konusu en çok dikkat edilmesi gereken sağlık durumlarından biridir. Sindirim sistemi düzgün ve düzenli çalışan kediler ve köpekler her zaman daha mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Kedi ve köpeklerde sindirim hastalıkları ile karşı karşıya kalan sevimli dostlarımızda ise her zaman farklı çeşitlerde hastalıklar gözlemlenmektedir.

Daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olan evcil dostlarımız, yapılan araştırmalara göre hem daha az hastalandıkları hem de daha uzun yıllar boyu yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu nedenle evcil dostlarımızın yavruluktan itibaren, her yaşlarda daha dikkatli bir bakıma ihtiyaçları olacaktır. Kedi ve köpeklerde sindirim hastalıkları için  veteriner tedavileri şarttır. Bu nedenle sindirim sorunu yaşayan patili dostlarınız için hemen bir pet taksi yardımı ile veteriner kliniğine gitmeniz önerilir.

Kedi Ve Köpeklerde Sindirim Hastalıklarının Belirtisi

Sindirim sistemi sorunları kedi ve köpekleri sadece rahatsız etmekle kalmayıp, çeşitli hastalıklara da yakalanmalarına neden olur. Bu tür hastalıklar ise kedilerde ayrı, köpeklerde ayrı şekilde kendini gösterir.  Kedi ve köpeklerde sindirim hastalıkları belirtileri ise;

  • Aşırı salya üretimi; sindirim sorunlarından başlıcalarından biri kedi ve köpeklerde aşırı salyaların ortaya çıkmasıdır. Esasen köpeklerde salya her zaman olan bir durumdur. Ama sindirim sorunu yaşayan köpeklerde salya sorunu her zamankine göre daha fazla ortaya çıkar. Bu durumda bazı virüsleri de başka patili dostlara bulaştırabilecekleri için mutlaka hijyen konusuna özen gösteren pet kreş tercihinde bulunmanız gerekir.
  • Kedilerde gençlik hasatlığı; kedilerde sindirim sorunları yaşandığında gençlik hastalığı da beraberinde gelebiliyor. Bu da tedavi edilmediğinde veya aşılarının yapılmadığında ölümle sonuçlanan bir durum da olabilmektedir. Ayrıca sadece kedilerde değil, köpeklerde de gençlik hastalığına neden olabilmektedir. Dolayısı ile sindirim sorunları asla geri plana atılmamalı hemen tedavilerin yapılması gerekir.
  • İshal; kedi ve köpeklerde sindirim hastalıkları belirtilerinden biri de ishal olarak karşımıza çıkmaktadır. Genelde ishal kronik hale gelir. Bazı durumlarda ise bağırsak tahribatı nedeni ile kanlı ishal gibi durumlar gözlenebiliyor. Elbette her ishal durumu kedi veya köpeklerde sindirim sorunu olduğu anlamına gelmez. Ama sindirim sorunlarının çok önemli bir belirtisidir. Yani göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur.
  • Kabızlık; tıpkı ishal gibi kabızlık gibi sorunlar da sindirim sisteminin bozulduğuna ve hasar görüldüğüne karşı bir işarettir. Bu durumda ise yapılması gereken kedi veya köpeklerde beslenme konusuna her zamankinden daha fazla özen göstermek olacaktır. Ayrıca kuru mamalar yerine yaş mama tüketimi yapılması gerekmektedir.

Sizler de Kedi ve köpeklerde sindirim hastalıkları konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olduktan sonra evcil dostlarınızı hastalıklara karşı en iyi şekilde koruma altına alabilirsiniz. Bu sayede sağlıklı dostlar kazabilirsiniz.