Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Tırmığı Hastalığı (Bartonelloz)

Kedi Tırmığı Hastalığı (Bartonelloz)

Kedi tırmığı hastalığı başta ülkemizde olmak üzere daha pek çok farklı ülkede en yaygın görülen hastalıklardan biridir. Ülkemizden en fazla Ankara’da bulunan kedilerde görülmektedir. Bu hastalık sevimli kedilerimize pire yolu ile bulaşmaktadır. Yani pireler, ılıman ilkim bölgelerini sevdikleri için ve yine ılıman bölgelerde daha fazla üredikleri için ülkemizde de son derece sık karşılaşılan bir durumdur.

Kedi tırmığı hastalığı (bartonelloz)  hastalığının en kötü yanı insanlara bulaşma riskinin olmasıdır. Bu nedenle evcil dostlarını daha sağlıklı ve daha mutlu görmek isteyen kişiler, ilk olarak kendileri için ve daha sonra sevimli dostları için daha dikkatli olmalıdır. Kedi tırmığı hastalığının en fazla görüldüğü yer ankara olarak bilinir. Daha sonra ise İstanbul ilimizde bu tür hastalıklara sıklıkla rastlanmaktadır. Ilıman iklimi seven kedi tırmığı hastalığının insanlara bulaşma şekli kedilerin tırmalaması sonucunda gerçekleşir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kedi tırmığı hastalığı kedilerin vücuduna yerleştikten sonra bazı durumlarda hiçbir belirti göstermeden aylarca burada kalabilir. Nem ve sıcağın arttığı aylarda yani ağustos ve eylül aylarında kendini göstermeye başlar. Yani evlerinde sevimli dostları ile beraber yaşayan kişiler çok uzun zaman boyunca bu hastalığın riskini taşıyabilir.

Kediler vücutlarını kaşıdıklarında veya ev sahiplerini tırmaladıklarında hastalık artık vücuda yayılarak belirtilerini göstermeye başlar. Kediler tırmaladıktan sonra koltuk altı, kasık ve vücudun diğer kıvrımlı bölgelerinde lezyonlar oluşur. Kedi tırmığı hastalığı belirtileri ise;

  • Yüksek ateş; kedi tırmığı hastalığının en önemli belirtisi yüksek ateştir. Bu belirti hem kedi sahiplerinde hem de kedilerde görülür.
  • Vücutta titreme; hastalığın bir diğer belirtisi de titremedir. Sebepsiz yere titreme kedilerde görülmektedir. Bu nedenle kedilerde bir titreme durumu mevcut ise ilk olarak kedinizin sizi tırmalaması durumuna dikkat etmeniz gerekir. Akabinde hemen bir veterinere başvurmanızda fayda vardır.
  • Halsizlik; bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri de kedilerde iştah kaybıdır. Evde her gün düzenli bir şekilde mamasını tüketen ve beslenmesini yapan kediler, bu hastalığa yakalandıklarında iştahsız bir hale gelir.
  • Halsizlik ve keyifsiz olma hali; pek çok kedide sıklıkla görülen kedi tırmığı hastalığının belirtilerinden biri de halsizlik ve keyifsizlik durumudur. Oyun oynayan ve sürekli hareket eden kediler artık hareket etmek istemezler ve son derece keyifsiz bir hale gelirler.

Tüm bu belirtiler kedi tırmığı hastalığının ortaya çıkardığı başlıca belirtiler arasında yer alır. Dolayısı ile kişiler hem kendi sağlıkları için hem de sevimli dostlarının sağlığı için bu belirtileri mutlaka dikkate almalıdır.

Tedavisi için ise mutlaka bir veterinere gidilmesi gerekir. Birkaç haftalık bir tedaviden sonra hastalık tamamen ortadan kalkacaktır.