Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Parainfluenza Hastalığı

Köpeklerde Parainfluenza Hastalığı

Köpeklerde parainfluenza hastalığı, son derece tehlikeli hastalıklardan biridir. Köpeklerin birbirine yakın olduğu alanlarda bulaş riski daha fazladır. Bu nedenle pet taksi seçimlerinizde ve yine pet kreş seçimlerinizde dikkatli olmanız önerilir. Kalabalık yerlerde birbirine bulaşan bu hastalığın tedavisi de bir hayli zordur. Bu nedenle en baştan önlem alınması gerekir. Özellikle köpeklerin birbiri ile oyun oynaması, yanı mama kabının kullanılması ve yine aynı yerde uyumaları virüsün çok kolay bir şekilde yayılmasına neden olmaktadır.

Köpeklerde parainfluenza hastalığı ölümcül sonuçlar doğurabileceği için mutlaka yavru köpeklerin zamanı geldiğinde aşılanması tavsiye edilir. Hastalık zor atlatıldığı için bu dönemde köpekler yıpranır ve bağışıklık sistemleri bir hayli düşer. Dolayısı ile en baştan önlem almak ve sevimli dostlarımızın her zaman hijyenik ortamlarda olmasını sağlamak çok önemli konuların başında gelmektedir. Öte yandan mutlaka vitamin ve mama tüketimine de dikkat edilmesi tavsiye edilir. Çünkü bağışıklık sistemi güçlü olan yetişkin veya yavru dostlarımız bu virüsü daha kolay bir şekilde atlatabiliyorlar.

Köpeklerde Parainfluenza Hastalığı  Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde parainfluenza hastalığı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Ama diğer hastalıklardan farklı belirtiler göstermektedir. Bu nedenle köpeklerde parainfluenza hastalığı  belirtilerini mutlaka dikkate almalı ve bu yönde hemen gerekli tedaviler başlatılmalıdır. Dikkate alınması gereken belirtiler ise;

  • Kuru öksürük; hastalığın en çok görülen belirtilerinden biri kuru öksürüktür. Öksürükle karşılaşıldığında hemen bir pet taksi yardımı ile veteriner hekime başvurulması gerekir.
  • Vücut ısısının yükselmesi; hastalığın bir diğer belirtisi ise vücut ısısının yükselmesidir. Sevimli dostlarınızı severken eliniz her zamankinden daha fazla bir sıcaklık hissediyorsa bununla alakalı ateş düşürücü  iğne ve ilaçların kullanılması gerekir.
  • Burunda akıntı; kedi ve köpeklerde burun akıntısı sorunu sık görülmez ama bu hastalığın belirtileri arasında burunda akıntı görülmesi yer alır. Burun akıntısını fark ettiğiniz an ilaç tedavisine başlamanız gerekmektedir.
  • Gözlerde şişlik ve iltihap; göz çevresinde kızarıklık, şişlik ve iltihap gibi durumlar bu virüste yaygın olarak görülmektedir. Gözlerdeki iltihaplanma ilerleyen dönemlerde gözlerin kapanmasına bile neden olabilir. Dolayısı ile hijyene her zamankinden daha fazla önem vermeniz gerekir.
  • Sürekli uyku hali; köpekler gün içinde oldukça aktif canlılardır. Bu gibi durumlarda sürekli uymak isterler. Çoğu zaman yattıkları yerden kalkmadan tüm gün uyuyabilirler.
  • Depresyon; hayvanlarda depresyona sebep olan hastalıklardan biridir. Bu dönemde başta mamalarını yemek istemezler ve sürekli olarak depresyon halinde olurlar.

Köpeklerde parainfluenza hastalığının tedavisi zor bir süreç olduğu için ilk olarak sevimli dostlarınızı bu ve buna benzer şekildeki virüslerden korumanız gerekir. Aşılarının düzenli yapılmasında büyük fayda vardır. Hastalıktan korunmanın bir diğer yolu ise diğer hasta hayvanlardan mutlaka uzat tutmak olacaktır.