Minik Dostlarımızdan Haberler

Yeni Doğum Yapan Evcil Hayvanlarda Meme Ödemi Nedir?

Yeni Doğum Yapan Evcil Hayvanlarda Meme Ödemi Nedir?

Evcil dostlarımızın doğum yapması herkesi sevindiren durumlardan biridir. Yeni yavruları olan patili dostların bakımlarına her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Özellikle bu dönemde emziren evcil dostlarımızda meme ödemi gibi şikayetler sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle Yeni doğum yapan evcil hayvanlarda meme ödemi nedir? Sorusunun cevabını en iyi şekilde bilmeniz ve bu yönde hemen tedaviye başlamanız gerekmektedir.  Aksi halde bu durum paliti annelerin ölümüne kadar neden olabilmektedir. Daha sağlıklı bir şekilde evcil hayvan yetiştirmek isteyen kişiler hem yavruların hem de annelerin sağlığına mutlaka özen göstermelidir.

Evcil Hayvanlarda Meme Ödemi Neden Olur?

Evlerimizde beslemekte olduğumuz kedi ve köpek gibi patili dostlarımız doğum yaptığında daha fazla özenle bakılmaları gerekmektedir. Bu hem yavrunun daha sağlıklı bir şekilde büyümesine hem de annenin daha sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürmesine fayda sağlar. Ama bazı durumlarda sevimli dostlarımızda bir takım sağlık sorunları görülebiliyor. Bunlardan biri de meme ödemidir. Dolayısı ile evcil hayvan sahiplerinin en çok merak ettiği soruların başında Yeni doğum yapan evcil hayvanlarda meme ödemi nedir? Sorusu gelmektedir. Meme ödeminin ortaya çıkma nedenlerinden bir kaçına bakacak olursak;

  • Yavrunun yeterince anneyi emmemesi; yavrular sık sık annesini emmelidir. Bu durum hem anne sağlığı hem de yavrunun bağışıklık sistemini korumak için önemlidir. Ama bazı yavrular yeterince emmez bu durumda annede biriken sütler, meme bölgesinde şişlik ve ödeme neden olur. Dolayısı ile yavruların düzenli bir şekilde annelerinden beslenmesi gerekir.
  • Annenin yavrusunun ölmesi; bazı yavrular anne karnında veya doğum sırasında ölebiliyor. Bu durumda anne yavrusunu hiç emzirmediği için meme bölgesinde süt birikmesi meydana gelir. Dolayısı ile meme ödemi de kaçınılmaz bir hal alır. Bu gibi durumlarda ise yapılması gereken mutlaka annenin sütünün düzenli bir şekilde sağılması olacaktır. Anneyi sağmak için çeşitli sağma makineleri kullanılabilir.
  • Enfeksiyon kapma; emziren anneler için temizlik çok önemlidir. Bu nedenle evcil dostlarınızın temizliğine kesinlikle her zamankinden daha fazla önem verilmesi gerekir. Bu sayede enfeksiyon kapma gibi bir durum ortaya çıkmayacaktır.

Evcil Hayvanlarda Meme Ödemi Tedavisi

Yeni doğum yapan evcil hayvanlarda meme ödemi nedir? Sorusunun yanıtından sonra yapılması gereken mutlaka tedavidir. Tedavi için antibiyotik ilaçlar veya iğneler kullanılabileceği gibi en başta mutlaka yavruların düzenli olarak annesini memesi olacaktır. Bu sayede süt birikmesi de meydana gelmeyecektir. Eğer ileri düzeyde bir ödem varsa patili dostlarımız yavrularını emzirmek istemezler. Bu durumda ödem daha fazla ödem meydana gelecektir. Veteriner hekimden destek almanız gerekebilir. İlaç kullanımı ile ve yine düzenli emzirme ile kısa zamanda bu tür hastalığın tedavisini yapabilirsiniz.