Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Şeker Hastalığının Belirtileri

Köpeklerde şeker hastalığının belirtileri

Evcil dostlarımızda en sık görülen hastalıkların başında hiç kuşkusuz şeker hastalığı da gelmektedir. Esasen pek çok kişi şeker hastalığının sadece insanlarda görüldüğünü düşünebilir. Ama evcil dostlarımızda da şeker hastalıkları yaygın bir şekilde görülebiliyor. Bu nedenle köpeklerde şeker hastalığının belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanız tavsiye edilmektedir.

Şeker hastalığı dışarıdan bulaşan bir hastalık değildir. Daha çok köpek gibi sevimli dostlarımızın evde sürekli olarak vakit geçirmelerinden dolayı ortaya çıktığı düşünülüyor. Yani  yürüyüş yapmayan ve dışarıda vakit geçirmeyen sevimli dostlarımız bir zaman sonra fazla strese girdikleri için şeker hastalığı gibi durumlarla karşılaşabiliyorlar. Bu nedenle eğer can dostunuzu gezdirmek ve onunla oyun oynamaya vaktiniz yok ise eğer o halde pet kreşe gönderebilirsiniz. Burada yapılan oyun etkinlikleri nedeni ile vücutlarında biriken stresi daha kolay bir şekilde atabiliyorlar.

Şeker hastalığının bir diğer nedeni yanlış beslenmeden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Yanlış beslenme alışkanlığı sadece şeker ve diyabet gibi hastalıklarda değil, aynı zamanda diğer farklı hastalıklarda da oraya çıkabilir. Evcil dostlara sahip olan kişiler ilk olarak köpeklerde şeker hastalığının belirtileri konusunu en ince ayrıntısına kadar öğrenmeleri tavsiye edilir. Bu bilgilerden sonra ise gereken tüm yardımları sevimli dostlarınız için yapabilirsiniz.

Köpeklerde Şeker Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde şeker hastalığı belirtileri erken dönemlerde anlaşılamayabilir. Bu nedenle evcil dostlara sahip olan kişiler, can dostlarının tüm huylarını iyi bilmeli ve sürekli olanları hastalıklara karşı gözlem altında tutmalıdır. Bu sayede ne tür bir hastalık mevcut ise erken zamanda hemen daha kolay bir şekilde anlaşılır.

  • Ani gelişen halsizlik; köpeklerin çoğu ırkı çok hareketli özelliklere sahiptir. Eğer evcil dostlarınızda aniden bir hareket kaybı ortaya çıkıyorsa şeker hastalığının belirtisi olabilir. Dolayısı ile ilk olarak hareketlerini gözlemlenmeniz önerilir.  Özellikle mama saatinden sonra hemen uykuya dalıyorlarsa bunun için mutlaka bir pet taksi yardımı ile veteriner kontrollerine gitmeniz önerilir.
  • Aşırı şekilde gelişen kilo kaybı; kilo kaybı köpeklerde sık görülen durumlardan değildir. Ama şeker hastalığı olan köpeklerde sıklıkla kilo kaybı ortaya çıkar. Yani köpeklerde şeker hastalığı belirtisi olarak kilo kaybı sık yaşanan bir durumdur.
  • Oyun oynamak istemezler; şeker hastalığının bir diğer belirtisi de kesinlikle artık köpekler aktif canlılığını yitirir. Yani her zaman oyun oynamak isteyen ve dışarı çıkmak isteyen köpekler artık dışarıya çıkmak bile istemezler.
  • Sürekli su tüketmek; gereğinden fazla su tüketimi yapmak köpeklerin alışık olmadığı durumların başında gelir. Özellikle şeker hastalığı olan köpeklerde bu durum sıklıkla yaşanır. Yani her zamankine göre daha fazla su tüketmek isterler.

Köpeklerde şeker hastalığının belirtileri bunlardır. Bu gibi durumlarda hemen tedaviye başlanması gerekir.