Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Ve Köpeklerde Ülser Hastalığı

Kedi Ve Köpeklerde Ülser Hastalığı

Evlerde en çok besleyip değer verdiğimiz sevimli dostlarımızdan birkaçı da köpek ve kedilerdir. Her zaman yüksek enerjileri ile ev sahiplerini mutlu eden patili dostlarımızda bulaşıcı hastalıklara rastlamak mümkündür. Ama bir de iç organlarında ortaya çıkan hastalıklar mevcuttur. Bu tür hastalıklar deri hastalıklarına göre daha geç fark edilebilir. Dolayısı ile sevimli dostlarımız bu süreçte her zamankine göre daha mutsuz ve daha durgun bir şekilde görülebiliyor. Özellikle kedi ve köpeklerde ülser hastalığı hemen anlaşılamayabilir.

Midede ortaya çıkan ülser hastalığı başta sindirim sistemini etkilerken aynı zamanda da mide de yanma ve  ağrı gibi durumları ortaya çıkarabiliyor. Bu da sevimli dostların her zamankinden daha fazla huzursuz olmasına ve artık eski neşelerini kaybetmesine neden olmaktadır. Eğer evlerinizde beslemekte olduğunuz kedi ve köpeklerde ülser hastalığı varsa hemen tedavi edilmesinde fayda vardır.

Kedi Ve Köpeklerde Ülser Hastalığı Belirtileri

Kedi ve köpeklerde ülser hastalığı belirtileri b ir takım semptomlarla ortaya çıkabiliyor. Burada kişilerin en fazla dikkat etmesi gereken belirtiler ise;

  • Ani ve aşırı kilo kaybı; patili dostlarda ani bir şekilde kilo kaybı olduğunda bu durumda beklemeden bir veterinere gitmekte fayda vardır. Yapılan çeşitli muayeneler ile gerekli ilaçlar tavsiye edilir. İlaç kullanımı ve bir takım özel vitamin ve mineral kullanımı ile kaybedilen kilo geri alınması hedeflenir.
  • Karın bölgesinde ağrı; eğer sevimli dostlar karın bölgelerini içe çekerek sizin dikkatinizi çekmeyi istiyorsa mide ülserinden şüphelenmeniz gerekmektedir. Çünkü ülser hastalığı karın ağrısına ve karın bölgesinde kramplara neden olmaktadır.
  • Katranlı dışkı; dışkılarına her zamankinden daha farklı bir durum söz konusu olduğunda bunun pek çok sebebi olabilir. Ama melana diye isimlendirilen dışkı sevimli dostlarda ülser hastalığının belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Kusma; soğuk algınlığı gibi durumlarda patili dostlarımızda kusma durumları sık görülür. Ama normal zamanda aç ya da tokken sık sık kusma durumu varsa mide ülserinin habercisidir. Bu durumda mideyi rahatlatacak şekilde beslenme tarzı önerilmektedir.
  • Halsizlik; mide ülseri olan sevimli dostlarımız bu dönemde her zamanki neşesini kaybeder. Artık yoğun ve karın ağrıları nedeni ile sürekli uyumak isteyebiliyorlar.

Kedi Ve Köpeklerde Ülser Tedavisi

Kedi ve köpekler ülser hastalığı tedavisi için mutlaka uzman bir veterinere gidilmesi gerekir. Bu sayede gerekli olan tüm tedavi şekli veteriner tarafından sizlere söylenecektir. Daha çok mideyi rahatlatacak ve yakmayacak şekilde beslenme tarzı benimsenmeli ve veterinerin verdiği ilaçlar aksatılmadan kullanılmaya devam edilmelidir. Ayrıca sevimli dostlarımızda ülsere neden olabilecek çeşitli durumlar mevcuttur. Örneğin kronik böbrek yetmezliği, midede oluşan bir takım tümörler, bakteriler ve daha pek çok faktör mevcuttur. Tedavi sırasında ülsere neden olabilecek tüm bu durumların da tespiti mutlaka yapılmalıdır.