Minik Dostlarımızdan Haberler

Yavru Kedilerde Sık Görülen Hastalıklar

Yavru Kedilerde Sık Görülen Hastalıklar

Yavru kediler hem sevimli halleri ile hem de evlere neşe katması nedeni ile herkesi kendine hayran bırakmayı başarıyor. Ama sağlıklı bir şekilde evcil hayvan yetiştirmek son derece önemli iken bazı durumlarda kedi ve köpeklerimizde bir takım hastalıklar meydana gelebiliyor. Özellikle çok daha savunmasız olan yavru kediler sıklıkla hastalanabilir. Bu gibi durumlarda ise yapılması gereken kesinlikle yavru kedilerde sık görülen hastalıklar nelerdir? Bu hastalıklara karşı nasıl önlem alınması gerekir gibi soruların yanıtını bilmenizde fayda vardır. Çünkü tedavi edilmeyen yavru kedilerde ortaya çıkan hastalıklar sevimli dostlarımızın ölümlerine neden olabilmektedir. Daha sağlıklı bir şekilde yavru kedi büyütmek istediğinizde bu konu ile alakalı en çok görülen hastalıkların belirtilerini en ince ayrıntısına kadar araştırmanız tavsiye edilir.

Yavru Kedilerde Görülen Hastalıklar

Yeni bir yavru kediye sahip olan kişilerin mutlaka yavru kedilerde en sık görülen hastalıklar konusuna özen göstermeleri gerekmektedir. Bu tür hastalıkların tanısından sonra ise hemen tedavisi yapılmalıdır.

  • Solunum yolu enfeksiyonları; yavru kedilerde en çok görülen hastalıklardan biridir. Bu nedenle sürekli olarak burun akıntısı ve gözlerde yaşlanma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Nefes almada zorluk ve sürekli olarak tıkanma gibi belirtiler de eşlik etmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka veteriner tedavisi gerekmektedir. Ayrıca yavru kediler çok üşüdükleri için sıcak ortamlarda kalmaları gerekir.
  • Deri mantarı hastalıkları; kedilerde ve köpeklerde en çok görülen hastalıklardan biri de mantardır. Bu özellikle yavru kedilerde daha çok görülmektedir. Derileri ve tüyleri çok ince olan yavru kedilerde görülen mantar hastalıkları, ilerlediği sürece rahatsız edici olabiliyor. Bu nedenle mutlaka yavru kedilerin daha hijyenik ortamlarda bulundurulması gerekmektedir.
  • Bağırsak solucanları; yavru kedilerde sıklıkla rastlanan durumlardan biri de bağırsaklarda oluşan solucanlardır. Bu türlü hastalıklardan korunmanın en iyi yolu ise mutlaka beslenme konusuna her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerekir.

Yavru Kedilerin Hasta Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yavru kedilerde sık görülen hastalıklar nelerdir? Sorusundan sonra yavru kedilerin hasta olduğu nasıl anlaşılır sorusu gelmektedir. Yavru kedilerin mutlaka annelerinde beslenmeleri gerekmektedir. Bu sayede en başta bağışıklık sistemlerinin gelişmesine katkıda bulunup, hastalıklara karşı koruma sağlayabilirsiniz.

Yavru kedilerin hasta olduğunu anlamanın yolları ise;

İştahsızlık; yavru kediler sık sık annelerini emmek isterler. Ama hasta olan yavrular emmek istemezler. Bu durumda daha fazla halsiz olma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Çok fazla uyuma; yavru kediler genelde oyun oynamak isterler ve çok daha hareketlidir. Ama hasta olan kediler sürekli uyuma isteklidir.