Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Ve Köpeklerde Karaciğer Apseleri Nasıl Tedavi Edilir?

Kedi Ve Köpeklerde Karaciğer Apseleri Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer tüm canlılarda hayati öneme sahip olan organların başında gelmektedir. Bu nedenle evcil dostlara sahip olan kişiler, mutlaka kedi ve köpeklerde karaciğer apseleri nasıl tedavi edilir? Sorusunun yanıtını bilmeniz gerekir. Bu sayede oluşabilecek her türlü hastalık gibi kedi ve köpeklerde ortaya çıkabilecek karaciğer hastalıkları konusuna özen göstermeniz gerekir.

Daha çok ilerleyen yaştaki kedi ve köpeklerde ortaya çıkan karaciğer apseleri, başka nedenlerden dolayı da ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle sadece ilerleyen yaşlara bağlı olarak düşünülmemelidir. Yani her yaştan sevimli dostlarımızda da ortaya çıkabiliyor.

Kedi Ve Köpeklerde Karaciğer Apseleri Belirtileri Nelerdir?

Sevimli dostlarımızda ortaya çıkan her türlü hastalık gibi karaciğer hastalıklarının ve karaciğer apselerinin de belirtileri mevcuttur. Kedi ve köpeklerde karaciğer apseleri nasıl tedavi edilir? Belirtileri nelerdir? Sorusunun yanıtı ise;

  • Sarılık; sarılık hastalığı patili dostlarımızda çok fazla görülmez. Ama karaciğerde meydana gelen hastalıklar nedeni ile sarılık meydana gelebiliyor. Bu durumda gözlerin beyaz kısımlarında sarı lekeler görülmektedir.
  • Depresyon; kedi ve köpeklerde depresyona neden olabilecek en büyük etmenlerden biri de kesinlikle  karaciğer apseleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda ise mutlaka bir veteriner kontrolüne gidilmesi gerekir.
  • Kusma; sevimli dostlarımız beslenmeden hemen sonra hemen kusmaya başlamaktadır. Kusma sık sık olduğu için sevimli dostlarımızda aşırı kilo kaybı meydana gelebiliyor.
  • Epilepsi; karaciğer hastalıklarının  bir diğer belirtisi ise epilepsidir. Bu durum sevimli dostlarımızı çok daha fazla yıpratmakta olduğundan dolayı, hemen tedaviye başlanması gerekir.
  • Halsizlik; sürekli uyuma istediği, dışarıya çıkmak istememe ve uyuşukluk durumları sık karşılaşılan durumlardan biridir. Elbette kişiler kendi evlerinde beslemekte oldukları sevimli dostlarının harekelerini gözlemlemelidir.
  • Karın bölgesinde şişlik; karaciğer hastalığı olan patili dostlarımızın karın bölgesinde su toplanması meydana gelir. Bu durumda da karın bölgesinde çok fazla dikkat çekisi şekilde şişlik ortaya çıkmaktadır.

Bu belirtiler genelde tek olacak şekilde görülmektedir. Ama bazı tür sevimli dostlarımızda bu belirtilerin birkaçı aynı anda görülmektedir. Dolayısı ile patili dostlarda oluşan her türlü anormal durumda mutlaka veteriner hekime danışılması gerekir.

Kedi Ve Köpeklerde Karaciğer Apsesi Tedavisi

Kedi ve köpeklerde Karaciğer apseleri nasıl tedavi edilir? Patili dostlarda meydana gelen karaciğer rahatsızlıklarının tedavisi oldukça zordur. Ama tedaviden önce teşhisinin yapılması gerekir. Teşhisinin konulması da bir hayli zordur. Tedavi için antibiyotik ilaçlar, serumlar ve sevimli dostlar için çeşitli vitaminler verilir.