Minik Dostlarımızdan Haberler

Bakteriyel Böbrek Hastalığı Nedir?

bakteriyel böbrek hastalığı nedir

Evcil dostlarımıza en sık görülen hastalıklardan biri de böbreklerde meydana gelmektedir. Bu nedenle başta su ve mama tüketimine ekstra dikkat edilmesi gerekir. Patili dostlarımızın iç organlarında meydana gelen hastalıklar kısa sürede tedavi edilmediğinde bu durum ölümlerle sonuçlanabilir. Dolayısı ile herkesin mutlaka bilgi sahibi olması gereken konuların başında bakteriyel böbrek hastalığı nedir? Sorusu olmaktadır. Bu sayede böbreklerde meydana gelebilecek çeşitli hastalıkların tedavisi hakkında da detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Burada ilk olarak patili dostunuzu gözlemlemeniz gerekir. Çünkü başta böbrek hastalıkları ve diğer tüm hastalıklar sevimli dostlarımızda mutlaka bir takım belirtilerle kendini göstermektedir. Bu nedenle bakteriyel böbrek hastalığı nedir? Koşununda da bilgi sahibi olmanız tavsiye edilmektedir.

Bakteriyel Böbrek Hastalığı Nedenleri

Sevimli dostlarımızda meydana gelen her türlü hastalığın mutlaka altında yatan bir sebebi vardır. Önemli olan daha sağlıklı bir şekilde evcil hayvan yetiştirmek isteyen kişilerin bu türlü durumların önüne geçmeleri olmaktadır. Bakteriyel böbrek hastalığı nedir? Sorusunun yanıtından sonra nedenlerine de bakmak gerekir.

  • Bu türlü hastalıkların en çok görülme nedeni sevimli dostlarımızın fazla toksit maddelere maruz kalmasıdır. Örneğin çok fazla temizlik malzemeleri ile iç içe olan evcil dostlarımızda böbrek hastalıklarına daha çok rastlanmaktadır.
  • Beslenme gibi durumlarda da böbrek hastalıkları sıklıkla görülür. Bu durumda mide ülseri ve böbrek hastalıkları ortaya çıkabiliyor. Beslenme ve su tüketimi mutlaka özen gösterilmesi gereken konuların başında yer almaktadır.
  • Dış etmenlerin yanı sıra bir de evcil dostların yaş konusu da böbrek rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Yaşı ilerleyen kedi ve köpeklerde böbrek hastalıkları daha çok görülür.
  • Doğumda ortaya çıkan bir takım komplikasyonlar böbrek hastalıklarının daha hızlı ve daha ağır olmasına da neden olmaktadır. Yani dış etmenlerin yanı sıra bir de doğumsal faktörler de mevcuttur.

Bakteriyel Böbrek Hastalığı Belirtileri

Bakteriyel böbrek hastalığı nedir? Ve belirtileri nelerdir? Gibi sorular çok sık sorulmaktadır. Başta diyabet ve anormal gelişim gösteren kedi ve köpeklerde bakteriyel böbrek hastalıkları sık görülmektedir. Dolayısı ile evcil dosta sahip olan kişiler tüm bu konulara daha fazla özen göstermelidir. Belirtileri ise;

  • Anormal şekilde kilo kabı görülür. Yani diğer hastalıklarda karşılaşılan kilo kayıplarına göre daha fazla bir kilo kaybı ortaya çıkmaktadır.
  • Sürekli olarak kusma gibi durumlar da sıklıkla görülmektedir. Bu durum başta mide hastalıklarını akıllara getirse de esasen bakteriyel böbrek hastalığı belirtisi olarak ta karşımıza çıkabiliyor.
  • Özellikle geceleri ateş gibi belirtiler de sık sık görülmektedir.

Tüm bu belirtiler karşısında mutlaka hemen tedaviye başlanması gerekir. Aksi halde bakteriyel böbrek hastalıkları ilerleyerek sevimli dostlarımızın hayatını riske atacak boyutlara ulaşmaktadır. Bu nedenle ilaç tedavisi asla aksatılmamalıdır.