Minik Dostlarımızdan Haberler

Yavru Kediler Neden Ölür?

Yavru Kediler Neden Ölür?

Gerek görünüşleri gerek hareketleriyle bizlerin içini ısıtan ve sevme isteği uyandıran yavru kediler oldukça hassas hayvanlardır. Henüz minicik boyutlara sahip olan bu yavru kedilerin çoğu doğduktan sonra yaşamını devam ettiremez ve ölürler. Bu ölümlerin sokakta doğan ve düzgün bakım alamayan yavru kedilerden oluşur fakat evde doğan yavru kedilerin de öldüğü kanıtlanmış bir gerçektir.

Yavru kedilerin ilk bir buçuk ay boyunca anne sütüyle beslenmeleri gerekir. Yeterince anne sütü alamayan yavru kedilerde bir süre sonra kabızlık, ishal, kanlı ishal veya çeşitli hastalıklar meydana gelir ve bu da yavru kediler neden ölür sorususun ilk cevaplarındandır.

Yavru Kedilerin Ölüm Sebepleri Nelerdir?

Yavru kediler neden ölür sorusunun aslında türde türe farklılaşan pek çok cevabı bulunur. Bazı kediler doğuştan gelen hastalıkları sonucu ölürken bazı kedilerin ölmesinde de çevresel faktörler etkilidir. Örneğin oldukça küçük olan yavru kedilerin taşınması sırasında dikkat edilmezse ölmeleri maalesef mümkündür. Bu nedenden dolayı kişilerin mutlaka taşınma işlemlerinde pet taksi hizmetini kullanmaları veteriner hekimler tarafından önerilir.

Yavru kedilerin ölmesinin diğer bir nedeni ise anne kedinin ilgisizliğidir. Eğer anne kedinin çok fazla yavrusu varsa ve bakmakta zorlanıyor, onlara süt yetiştiremiyorsa bu durumda bazı yavrularından vazgeçerek diğerlerinin beslenmesine daha çok özen gösterecektir. Vazgeçilen yavru ise doğru bir müdahale yapılmaz ise yaşamını kendi başına devam ettiremez ve ölür.

Yavru Kediler Neden Ölür?

Yavru Kedilerin Ölmesini Engellemek için Neler Yapılabilir?

Yavru kediler neden ölür sorusu yaşanan bu sıklıktan ötürü pek çok insan tarafından merak edilir. Annesiz yavru kedilerin ölmesini engellemek için yapılacak ilk şey onları sıcak tutmaktır. Kedilerin vücut sıcaklıkları insanlarınkinden 2-3 derece civarı daha yüksektir ve yavru kediler kendi sıcaklıklarını koruyamazlar. Bu nedenle kişi kedinin etrafına kalın bir battaniye ve örtüye sarılmış biçimde sıcak su torbası bıraktığı takdirde vücut sıcaklığı artacaktır.

Sıcaklık sağlandıktan sonra ise en önemli olan şey anne sütü veya süt tozlarıdır. Süt tozları her ne kadar anne sütü kadar iş göremese de yavru kedilerin gelişimi ve ölmemesi için tercih edilmelidir. Daha sonradan ise kedinin karın bölgesine ve popo kısmına masaj yapılarak tuvalet ihtiyacı giderilmelidir. Eğer kediniz kabız veya ishal gibi sorunlar yaşıyorsa mutlaka veteriner hekime görünmeniz gerekir.

Pet Taksi Hizmetinin Hayvanlara Faydaları

Kedi ve hayvan taşımacılık işinde bir numaralı olan pet taksi hizmeti günümüzde kendini oldukça geliştirmiştir. Hayvanların şehir içi veya şehirlerarası taşımacılığını yapan bu hizmet sayesinde kişiler rahatlıkla evcil hayvanlarını emanet edebilirler.

Gerek vip gerek normal taşımacılıkla güvenli bir şekilde taşınabilen hayvanlar sayesinde kişiler istedikleri gibi şehir dışına da taşınabilirler. Yavru kedilerini güvenli bir şekilde göndermek isteyen kişiler de pet taksi hizmetine güvenebilirler.