Minik Dostlarımızdan Haberler

Mavi Göz Hastalığı Nedir?

Köpeklerde çok hızlı bulaşma etki göstermesi nedeniyle insanların merak ile mavi göz hastalığı nedir diye sorduğu bu hastalık köpeklerde oldukça sık görülür. Köpeklerde viral bir hastalık olarak gözlenen ve canine adenovirus type-1 virüsünün neden olması ile mavi göz hastalığı oluşur. İsminden dolayı göz ile ilgili bir durum olduğu düşünülse de doğrusu karaciğer hastalığıdır.

Bulaşıcı bir hastalık olan ve köpeklerde görülen bu karaciğer rahatsızlığı, ilerleyen zamanlarda köpeklerde,  göz renklerinin mavi olacak şekilde görünmesine neden olan bir tabaka belirir. Mavi göz hastalığı olarak adlandırılmasının sebebi budur. Diğer adı “Canine Hepatitis” olan bu hastalığa her yaş grubundan köpek yakalanabilir. Bu durum da bulaşmanın hızlı olmasını etkileyen diğer bir faktördür.

Mavi Göz Hastalığı Belirtileri

Köpeklerde mavi göz hastalığı nedir ve belirtileri nasıl gelişir diye sorulan sorular oldukça fazla kişi tarafından merak edilir. Köpeklerin burun akıntıları ve idrar yoluyla diğer köpeklere bulaşabilir. Yayılma hızının hızlı bir şekilde gerçekleşiyor olmasının nedeni ise mavi göz hastalığını atlatmış olan köpeklerin bile idrar yoluyla bu hastalığın yaklaşık on ay kadar yayılmasına sebep olabilecekleri belirtilmiştir.

Diğer hastalıklar ile benzer semptomlar gösterse de en belirgin özellikleri, yüksek ateş, lenflerde görülen büyüme, ağız mukozasında görülen kanama durumu, faranjit, şiddetli devam eden konjuktivit olarak sıralanabilir. Erken dönem belirtileri ise ishal, kusma, susuzluk ve gözde bulunan korneada kızarma ve bulanıklık ile birlikte mavi renge dönme olarak sıralanabilir.

Köpek Viral Hastalıkları

Mavi Göz Hastalığı Tedavisi

Köpeklerde görülen mavi göz hastalığı nedir soruna ek olarak tedavi yöntemleri de merak edilir. Virüs kaynaklı olduğu için net bir tedavi yöntemi yoktur. Bu nedenle, iyileşme sağlanması için destekleyici tedaviler uygulanmalıdır. Bunun yanında, aşı uygulanabilir. Köpekler yavru döneminden itibaren çeşitli viral hastalıklara karşı olmaları gerekir.

Aşı olunmadığı takdirde daha ağır bir şekilde geçebilir. Tedavi yöntemin çok köpeklerin bu hastalığa yakalanmamaları için düzenli bir şekilde aşı yapılması gerekir. Hasta olan köpeğin veterinere gitmesi ya da seyahat sırasında konforlu bir yolculuk sağlanması için pet taksi ile uygulamalar başlatılmıştır. Verilen hizmetin 7/24 saat devam etmesi de köpekler ve sahipleri için sağlamış olduğu avantajlardan biridir.

Pet Taksi Hizmeti

Hayvanların toplu taşımalara binmesi yasal olmadığı için pet taksiler evcil hayvan sahipleri tarafından sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Bunun yanında, köpekler çoğu yere giderken huzursuz ve gergin olabilirler. Bu nedenle, sakin bir yolculuk ortamının oluşturulması gerekir. Pet taksi bu noktada oldukça başarılı sonuçlar verir.

Herhangi bir sorun olmadan hijyen şartları içerisinde istenilen yere hayvanların bırakılması sağlanır. Böylelikle hayvanlar, herhangi bir olumsuz durum oluşmadan rahatlıkla ulaşım sağlarlar. Köpeklerin istenilen noktalara güvenli ve rahat bir şekilde gitmelerine olanak sağlayan pet taksi oldukça fazla kişinin ilgisini çekmiş durumdadır.