Minik Dostlarımızdan Haberler

Kuduz nedir? Nasıl Anlaşılır?

Kuduz nedir? Nasıl Anlaşılır?

Kuduz nedir? nasıl anlaşılır? sorularına verilebilecek en doğru cevap kuduz hastalığının ölümcül şekilde sonuçlanabilecek bir hastalık olduğudur. Köpek, kedi, at, keçi, inek, eşek ve insan gibi birçok canlıda kuduz hastalığı meydana gelir. Bir hayvanın kuduz olduğunu anlamak için ağzından salyalar çıkması yeterli olacaktır. Bu gibi durumlarda bu hayvanlardan uzak durmak ve en yakın veteriner merkezine bilgi vermek gerekir.

Bu hastalık memeliler için tehlike oluşturan ve beyin dokusunda iltihap meydana getiren bu sebeple de ölüme sebep olan bir hastalıktır. Kuduz olan bir hayvanda huy veya hareket değişimleri, asabiyet, korkaklık ve saldırgan tavırlar görülebilir. Hayvan sürekli ve şiddetli bir şekilde ısırmak isterken yutkunma güçlüğü de çekecektir. En belirgin olan belirti ise salya akmasıdır.

Kuduz Nasıl Bulaşır?

Kuduz nedir? nasıl anlaşılır?  konusunda bilgi edinmek insanlar için büyük önem taşır. Bunun nedeni ise kuduz olan bir hayvanın ısırması sonrası insana da kuduz mikrobu bulaşacaktır. Kuduz hastalığı Kuduz bir hayvan tarafından çok kolay bir şekilde insana ve diğer hayvanlara bulaştırılabilir.

Kuduz olan bir köpek veya hayvan başka bir insanı ısırır veya tırmalar, salyasının açık yara olan bir deriye, çatlak olan bir deriye bulaştırır ya da ağız, burun ve göz gibi organlara dokundurursa kuduz hastalığı bulaşacaktır. Aynı zamanda eti yenen hayvanların kuduzken kesilmesi etinin yenilmesi ya da et ve sütünün çiğ şekilde tüketilmesi ile kolayca bulaşır.

Kuduz Hastalığı Teşhis Edilebilir Mi?

Kuduz nedir? nasıl anlaşılır? konusunda en doğru tanı test merkezleri tarafından yapılacak olan testler sonrasında netlik kazanır. Kuduz hastalığı ölümle sonuçlanması yüksek olan bir hastalıktır bu nedenle vücuduna kuduz mikrobu bulaştığı düşünülen insan veya hayvanın ısırılan bölgesinin bol sabunlu su ile yıkanması ve tentürdiyot ile dezenfekte edilmesi şarttır.

Aynı zamanda bu durum sağlık kuruluna müracaat edilmesi ve doktor önerileriyle enjeksiyon uygulaması yapılması gerekecektir. Bu durum ciddiye alınmalı ve doktorun belirlediği aşı programına mutlaka uyulmalıdır.

Kuduz Hastalığından Nasıl Korunmak Gerekir?

Kuduz nedir? nasıl anlaşılır?  konusuna özen gösterilmeli ve kuduz olan bir hayvandan uzak durulması şarttır. Kuduz hastalığından korunmak için hayvanlara mutlaka kuduz aşısı yapılması gerekir. Kuduz hastalığı insanlarda ve hayvanlarda ölümcül sonuçlanan bir hastalıktır. Bu bakımdan aşı önlemi alındığında bu hastalıktan kurtulmak mümkündür.

Özellikle kuduz aşısı çalışması yapılan yerlerde çalışanların, hayvanlarla direkt olarak temas halinde bulunanların ve hayvanat bahçesi çalışanlarının bu aşıdan yararlanması şarttır. Aynı zamanda kuduz olan bir hayvan tarafından ısırılmış veya etini yemiş olan bir insanın ısırılan bölgeyi mutlaka sabunla yıkaması ve dezenfektan içeriği taşıyan bir ilaç ile silmesi önem taşır. Aynı zamanda kuduz olduğunu düşünen bir kişinin mutlaka sağlık kuruluşuna başvurması gerekir.