Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpek Nezlesi Nedir?

Köpek Nezlesi Nedir?

Köpeklerde tıpkı insanlar gibi üst solunum yolları hastalıkları geçirebilir. Köpek nezlesi nedir sorusunun yanıtı da köpeklerin geçirdiği solunum hastalıklarından birisidir. Aslında tıpkı insanlardaki gibi köpeklerde de nezle hafif geçirilir. Ama yine de dikkatli olmak gerekir.

Çünkü ilerlemesi durumunda daha ciddi bir hastalık haline gelebilir ve ilerlemeden durdurulmalıdır. Bu yüzden eğer köpeğiniz nezle olmuşsa siz fark ettiğiniz andan itibaren bakımına ve beslenmesine özen göstermelisiniz.

Köpek Nezlesi Bulaşıcı mıdır?

Köpek nezlesi nedir sorusunun bir diğer yanıtı bunun bulaşıcı bir köpek hastalığı olduğudur. Eğer dışarıda nezle olan bir köpek varsa, köpeğinizi ondan uzak tutmanız gerekir. Sizin köpeğiniz hasta ise diğer köpekleri ondan tutmanız da gereklidir. Köpek nezlesi hızlı bir şekilde bulaşabilen ve oldukça çabuk ilerleyebilen ve bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

Köpek Nezlesi Nedir?

Köpek Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Köpek nezlesinin en önemli belirtisi kuru öksürük ve hırıltıdır. Genelde köpeklerin hırıldama nedenleri belli olur. Herhangi bir neden yokken köpek öksürüyor ve hırıldıyorsa dikkatli olmanız gerekir. Özellikle de köpeğin boğazına bir şey takılıyor gibi oluyorsa nezle belirtisidir.

Hastalık kuluçka dönemini tamamladıktan sonra köpeğin boğazında sıvılar da gelmeye başlayabilir. Köpek hastalığı kapar kapmaz belirtiler üç gün içerisinde başlar ve bazen on güne kadar devam edebilir.

Köpek Nezlesi Köpeği Nasıl Etkiler?

Köpek nezlesi nedir sorusunun bir diğer yanıtı da aynı insanların nezlesine benzeyen bir hastalık olmasıdır. İnsanların halsiz kalması gibi, köpekler de nezle olunca halsizleşir. Yemek yemek istemeyebilir ve iştahsızlık da en yaygın nezle belirtisidir. Keyifsiz ve durgun köpekler de nezle olmuş olabilir. Yine aynı insanlardaki gibi burun akması ve hapşırma da köpeklerde görülür. Öksürme ve hırıltı sesleri de giderek artar. Hastalık hayvanlarda iyice yerleştikten sonra köpeklerde ateş de görülür.

Köpek Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir?

Köpek nezlesi nedir sorusu kadar önemli olan bir diğer sorun da köpek nezlesinin nasıl tedavi edileceği sorusudur. Köpeğiniz nezle olmuşsa, fark eder etmez bakımına biraz daha özen göstermeniz gerekir. Öncelikle temizlik ve hijyen önemlidir. Köpeğin her zaman temiz bir yerde kalması sağlanmalıdır. Köpek nezlesi tedavisi kolay olan bir hastalıktır. En etkili tedavi yöntemi iyi bakım ve beslenmedir. Genelde kötü bakılan köpeklerde hastalık daha uzun sürer ve daha ciddi boyutlara ulaşabilir.

Köpek Nezlesi İlaçları

Köpek nezlesi nedir sorusu kadar önemli olan bir diğer soru da köpeğiniz nezle olduğunda hangi ilaçları kullanmanız gerektiği sorusudur. Köpek nezlesi için mutlaka veterinerin önerdiği ve reçete ile satılan ilaçların kullanılması gereklidir. Bunun dışında herhangi bir ilaç kullanmak köpeğe zarar verebilir. Ayrıca köpeklere aşı da yaptırılabilir. Farklı karışımlardan oluşan bir dizi aşı köpeklere yapılır. Aşılar ikişer doz ve en az birer hafta arayla yapılır.