Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Anal Kese

Köpeklerde Anal Kese

Köpeklerde anal kese temizliğine dikkat edilmediğinde ortaya sorun çıkaracak olan bir dokudur. Bu bakımdan dışkılamanın rahat olması için anal keseye dikkat edilmesi şarttır. Anal kese köpeğin anüsünün iki tarafında bulunur. Sağ ve solda bulunan bu kese, dışkılama sırasında jel tarzında bir sıvı salgılayarak dışkıyı kolayca çıkarmayı sağlar.

Anal kesede sorun bulunması durumu köpeğin sıkıntı yaşamasına sebep olur. Köpeğinizin dışkısı parça parça veya çok az olduğunda anal kesede bir sıkıntı oluşabilir. Bu durumda elle kontrol yapmak önemlidir. Anal kesenin iki ayda bir boşaltılması gerekir. Köpeğinizin rahat dışkılaması için anal kese bakımı büyük bir öneme sahiptir.

Köpeğiniz Anal Keseyi Sürekli Yalıyorsa

Köpeklerde anal kese sıkıntısı, köpeğin anüsünü yalaması sonucu anlaşılabilecek bir belirtidir. Köpeğiniz anüsünü sürekli yalıyor, ısırıyor veya sert bir zemin üzerine sürtüyorsa bu durum anal kesenin şiştiğinin göstergesidir. Bu durum kanalların tıkandığını veya enfekte olduğunu da gösterir.

Böyle durumlarla karşı karşıya kalmak anal kesenin boşaltılması gerektiğinin bir işaretidir. Anal keseye dair hiçbir sıkıntısı olmayan bir köpeğin bile anal kesesinin iki ayda bir boşaltılması gerekir. Anal keseden salgılanan bu kıvamlı ve sümüksü yapının boşaltılması köpeğin rahatlamasını da sağlayacaktır.

Köpeklerde Anal Kese Nasıl Boşaltılır?

Köpeklerde anal kese boşaltma konusu ciddi bir konudur. Anüsün sağ ve sol tarafında bulunan bu iki keseyi el ile boşaltmanız mümkündür. Bu bölgede şişliğin oluştuğu kısmı iki parmağınızın arasına alarak sıkmalı ve içinden koyu kıvama sahip olan bir sıvının çıktığından emin olmalısınız. Bu sıvının boşalması köpeğinizi çok rahatlatır. Bu sıvı çok kötü kokulu olan bir sıvıdır bu nedenle ellerinize eldiven giymeyi ve maske takmayı ihmal etmemeniz de önem taşıyor.

Köpeklerde anal kesenin boşaltılma işleminin yapılmaması köpeklerin dışkılama yapmamasına yapsa bile çok az miktarda yapmasına sebep olur. Bu durum ise iştah kaybına, halsizliğe ve yüksek ateş sorunlarına sebep olabilir. Ciddiye alınmaması durumunda ise köpeklerin çok ağrı çekmesine ve anüste fistül oluşumuna sebep olur. Bu sebeple bu bölge şiştiğinde veya köpeklerde dışkı konusunda sıkıntı yaşandığında anal kese boşaltılmalıdır. Bu işlemi yapma konusunda sıkıntı yaşayanlar ise bir veteriner hekimden destek alabilirler.

Köpeklerde Anal Kese Sorununun Sebepleri Nelerdir?

Köpeklerde anal kese problemi oluşumunda en çok sebep olan faktörleri ev yemekleri tüketmek oluşturuyor. Köpeklerinizi ev yemekleri ile beslediğinizde daha yağlı yiyecekler yedikleri için anal kese daha kolay bir şekilde doluyor. Bu durum köpeklerin rahatsız olmasına sebep oluyor.

Aynı zamanda fazla kilolu olan köpeklerde bu sıkıntıyı yaşayabiliyor. Ancak anal kesenin düzenli aralıklarla boşaltılması işlemi yapıldığında köpekler bu durumdan dolayı ciddi bir sıkıntı yaşamıyor. Dışkının tutulması ve sık kabız olma gibi sorunlar da anal kese dolmasına sebep oluyor.