Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Vücut Dili Okuma Sanatı

Köpeklerde -Vücut -Dili -Okuma- Sanatı

Köpeklerde vücut dili okuma sanatı için köpekleri iyi tanımak gerekir. Bu iş sanıldığının aksine oldukça zordur. Kendi köpeğimizi zamanla tanımak onun vücut dili ile bize ne anlatmak istediğini anlamamızı sağlar. Ancak etrafımızdaki diğer köpeklerin de vücut dilini anlamamız hayvan dostlarımız için son derece yararlı olacaktır.

Köpek istismarlarının bile yaşandığı günümüzde köpekler bizlere vücut dilleriyle çok şey anlatacak olabilirler. Hayvan sağlığı ve gelişimi için son derece önemli olan vücut dillerini öğrenmek bizlerin de gerçek anlamda bir hayvan dostu olduğunu ortaya çıkaracaktır.

Stresli Bir Köpeğin Yüz İfadeleri Nasıl Olur?

Köpeklerde vücut dili okuma sanatı için stres yüklü olan bir köpeğin nasıl göründüğünü söylemekle başlayabiliriz. Eğer köpeğin yüz ifadesinde gözlerini sıkma, uzağa bakma, açık ağız, diş sıkma, balık gözü, kulakları yukarda tutma, hırlama, yanak şişirme ve alnı çatma gibi özellikler bulunuyorsa köpeğimizin stresli bir durum yaşadığını anlayabiliriz. Bazen köpeğimizin boş boş ve sabit bakması da o an için stresli olduğunu gösterir.

Mutlu Bir Köpeğin Vücut Dili Nasıl Olur?

Köpeklerde vücut dili okuma sanatı araştırmalarımızda mutlu bir köpeğin kuyruğunu hızlı bir biçimde salladığı, kulak duruşunun dik olduğu, çok hızlı ve heyecanlı şekilde soluk alıp verdiği, yerinde duramadığı, çok hareketli olduğu ve üstünüze sıçramak ister gibi hareketler yapması durumlarıyla karşı karşıya kalınır. Sağa ve sola sürekli hareket halinde olduğu gözlenen mutlu köpekler bu anlarda çok daha sevimli hareketler yapar.

Korkan Bir Köpek Nasıl Davranır?

Köpeklerde vücut dili okuma sanatı bizlere köpeklerimizin davranışlarından nasıl bir ruh hali içinde olduklarını anlatır. Köpekler korkularını gözleri kaçırarak,  kuyruklarını arka bacaklarının arasında sabit olarak tutarak, başlarını aşağıda tutarak, bacaklarında titremeler yaparak ve kulaklarını aşağıya dönük olarak tutarak gösterirler. Bu durum aynı zamanda köpeklerin tedirginlik yaşadığını gösteren bir durumdur.

Hırlar gibi sesler çıkarma veya yüksek sesle havlama, kulakların pozisyonunun yatık gibi olması, dişlerini gösterir halde olması, baş kısımları aşağıda olarak ve gözleri tedirgin olarak bakan köpeklerin ise tedirgin olduğunu gösterir. Aynı zamanda bu duruşlar köpeğin sinirli olduğunu da belirten davranışlardır. Üzgün ve mutsuz olan bir köpeğin de hal ve hareketleri değişiklik gösterir. Kendi içine kapanmış bir görünümü bulunan köpekler, sahipleriyle bile ilgilenmeden yere yakın bir şekilde uzanır.

Köpekleri Anlamak

Hayvan dostlarımız bizler için hayatımıza anlam katan değerlerdir. Özellikle yaşamış olduğumuz dönemdeki insanların birbirleriyle anlaşamaması ve daha çok sürtüşme halinde olması bizleri hayvanlarımıza yaklaştırıyor.

Hayvan dilini anlamak ise onları daha iyi tanımakla ortaya çıkıyor. Bu nedenle onların davranışlarını analiz etmek ve yalnızca onları stres atma amacıyla sevmemek gerekiyor. Onları eğitirken kendimizi de onların davranışlarına karşı eğitmemiz gerekiyor.

Kulak uyuzu nedir? Yazımızı da okuyabilirsiniz.