Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Ve Köpekler Ne Zaman Yıkanmalı?

Kedi Ve Köpekler Ne Zaman Yıkanmalı?

Kedi ve köpekler ne zaman yıkanmalı soruları sıkça sorulan sorulardan bir tanesini oluşturuyor. Kedi ve köpekler için ise insan vücudunda olduğu gibi bir hijyenin sağlanması durumu söz konusu olmadığından şu aralıklarda şampuanla yıkanır demek doğru olmuyor. Özellikle köpeklerin yaz mevsiminde 3 hafta aralıklarla yıkanması uygun görülüyor.

Ancak bazı köpek sahiplerinin haftada bir olmak üzere yıkadıklarını söylüyor. Bu durumun tamamen yanlış olduğunu belirtmekte yarar bulunuyor. Köpeklerin temizlenmesi için tüylerinin temiz olması ve kokusuz olması yeterli oluyor.

Kedi Ve Köpekler Şampuanla Yıkanır Mı?

Kedi ve köpekler ne zaman yıkanmalı konusu oldukça hassas bir konudur. Köpeklerde yaz aylarında 3 haftada bir olarak yapılan yıkama işi kış aylarında ise 6 haftada bir olarak yapılmalıdır. Ancak köpek tüy temizliğinde şampuan veya bebe şampuanı gibi ürünleri kullanmak doğru değildir. Köpekler ılık suyla yıkanmalı ve bu işlem sonrasında tüyleri taranmalıdır.

Bu işlem köpek tüylerinde bulunan atıkların yok edilmesi için yeterli olacaktır. Kediler için ise durum tamamen farklıdır. Kediler sudan nefret eden hayvanlardır. Kedilerin kendi kendilerini temizleme özellikleri olduğu herkes tarafından bilinir. Kendilerini yalayarak temizleyen bu hayvanların yapışkanlı bir etkiyle karşılaştıklarında mecburen yıkanmaları gerekecektir.

Kediler Nasıl Yıkanır?

 

Kedi ve köpekler ne zaman yıkanmalı, araştırmalarımızda kedi tüylerinin çok ince yapıda olduğunu belirtmemizde yarar bulunuyor. Bu nedenle ıslanan bir kedinin kuruması çok zor olacaktır. Aynı zamanda sudan çok korkan kedilerin neşeli bir ortamda banyo yaptırılması gerekir. Bunun için banyo küveti kullanmak doğru bir seçimdir. Küvete kediyi ürkütmeyecek seviyede su konulmalı ve musluk kapatılmalıdır. Böylelikle kedinizi korkutmadan yıkamanız mümkün olur. Kedi banyo suyu ılık olmalı ve üzerine su dökme gibi bir işlem uygulanmamalıdır. 

Eğer kedinize su dökmeye kalkarsanız kediniz hemen kaçacak ve etrafı dağıtmak isteyecektir. Bu nedenle kısa süreli bir su ile ovma işlemi ile kedinizi temizleyebilirsiniz. Ancak kedinizin tüylerini kurutmak için mutlaka havlu kullanmalısınız. Saç kurutma makinesi ile kedinizi çok ürkütebilirsiniz bu nedenle bu işlemi uygulamamanız önerilir. Tüylerini kalın bir havlu kullanarak kurutabilirsiniz.

Köpekler Ve Kedilerin Tüyleri Nasıl Taranır?

Kedi ve köpekler ne zaman yıkanmalı ve bakımları nasıl olması konusu merak edilir. Köpeklerin en temiz oldukları an tüylerinin yıkandıktan sonra tarandığı işlemden sonrasıdır. Köpekler taranmayı çok severler ve tarama işlemi sonrasında tüyleri hava alır. Böylelikle kendilerini enerjik anlamda yenileme imkânı yaşarlar.

Bu nedenle köpekleri yıkamak yerine 2 günde bir ya da günlük olarak tüylerini taramak daha doğru olacaktır. Bunun sebebi ise hem kedi hem de köpeklerde tüy altlarında bulunan yağ dokusudur. Sürekli yıkanan kedi ve köpeklerin cildinde kepeklenme ve kaşıntı durumu ortaya çıkar. Bu durum her iki hayvanda da cilt dejenerasyonuna ve enfeksiyonlu yaralara sebep olabilecek bir sorun oluşturur.