Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Bahar Alerjisi Nedir?

Köpeklerde Bahar Alerjisi Nedir?

Kedi ve köpekler bahar aylarında daha canlı ve daha aktif bir vücut yapısına ulaşır. Ama bazı kedilerde ve köpeklerde durum çok farklıdır. Çünkü bazı köpekler bahar aylarında alerji olabiliyor. Özellikle evcil dostlara sahip olan kişiler köpeklerde bahar alerjisi nedir? Sorusunun yanıtını mutlaka bilmelidir.

Köpeklerde bahar alerjisi bulaşıcı bir durumdur. Bu gibi bulaşıcı hastalıklarda sevimli dostunuz için hijyenik ve temiz bir pet kreş seçimi yapmanız önerilir. Öte yandan bahar alerjisi olan diğer patili dostlarla da köpeklerinizin temasını kesmelisiniz.

Köpeklerde bahar alerjisi nedir? Sorusu evcil hayvan sahiplerinin sıklıkla sordukları sorulardan biridir. Bahar alerjisi ortaya çıktığı zaman kedi ve köpekler ani bir şekilde daha fazla kaşınmaya başlar. Tüy dökme oranları artar ve istenmeyen halsizlik gibi sorunlar baş gösterir. Dolayısı ile sizler de bilhassa bahar aylarında kedi ve köpeklerinizin beslenmesine her zamankinden daha fazla özen göstermeli ve temizliklerini en iyi şekilde yapmalısınız.

Köpeklerde Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde bakar alerjisi nedir? Belirtileri nelerdir? Gibi sorular evlerinde evcil dost sahiplenen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. En yaygın birkaç belirtisine bakacak olursak;

  • Halsizlik; köpeklerde bahar alerjisinin en yaygın belirtisi hiç kuşkusuz halsizliklerin artmasıdır. Bu gibi durumlarda köpekler sürekli olarak uyumak ve yattıkları yerden hiç kalkmak istemezler. Hatta her gün dışarıya çıkmak için can atan sevimli dostlarımız artık dışarıya bile çıkmak istemezler.
  • Sürekli kaşınma; sürekli olarak vücutlarını kaşırlar. Kaşıntının yoğun olduğu bölgeler ise bacaklar, karın bölgesi ve kulaklardır. Bu alanlarda kaşıntı yaygın şekilde artar. Kaşıntı için ise mutlaka ilaç kullanılması şarttır. Aksi halde cilt üzerinde kanamalı yaralar meydana gelebilir.
  • Deride pul pul dökülme; hem kaşıntıya bağlı olarak hem de bahar alerjisine bağlı olarak, deri üzerinde pul pul dökülmeler meydana gelir. Bu gibi durumlarda derilerinin temiz ve hijyenik olması önemlidir.
  • Gözlerde ağrı ve kızarıklık; köpeklerde bahar alerjisi nedir? Sorusunun yanıtını doğru bir şekilde öğrendikten sonra kesinlikle belirtilerine de dikkat etmeniz gerekir. Bilhassa gözlerde ortaya çıkan belirtiler, köpekler için çok zor olur. Gözlerde yanma ve sürekli yaşarma durumları meydana gelir.
  • Huzursuzluk; her zaman mutlu ve pozitif olan evcil dostlarımız bahar ayı ile beraber bir alerji durumu ile karşı karşıya kaldıkları zaman hiç kuşkusuz huzursuz davranışlar sergilemeye başlarlar. Evde havlama, yolda yürümek istememe gibi durumlar sıklıkla görülür.

Köpeklerde bahar alerjisi nedir? Sorusunun yanıtını öğrendikten sonra eğer sizin evcil dostunuzda da bir bahar alerjisi belirtisi mevcut ise kesinlikle veteriner hekimlerden hastalık ile ilgili bilgi almanız ve evcil dostlarınızı pet taksi ile muayeneye götürmeniz tavsiye edilir. Besleneme konusuna ve temizlik konusuna da dikkat edildiği sürece bahar alerjileri kolaylıkla atlatılabilir.