Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Canine Distemper Hastalığı

Köpeklerde Canine Distemper Hastalığı

Evcil hayvanlarımızda en çok görülen hastalıklardan biri de Canine Distemper virüsüdür. Gençlik hastalığına neden olan bu virüs pek çok sevimli dostumuzun ölmesine neden olmaktadır. Bu nedenle patili dostlarımızın zamanında gerekli bakımlarının ve aşılarının yapılması gerekmektedir.

Köpeklerde Canine Distemper hastalığı yeni bir hastalık değildir. Uzun yıllardan bu yana var olan bir tür virüstür. Zamanında aşı olmayan genç köpekler, bu virüse yakalanır. Tedavisi ise hem uzun süreli hem de zordur. Bu nedenle en baştan önlem almak en doğru olacaktır.

Burun akıntısı ve salya gibi durumlar ile diğer canlılara bulaşma riski de bir hayli yüksektir. Yani bulaşıcı bir virüstür. Virüs evcil dostlarımızın vücuduna girdiğinde 24 ila 72 saat aralığında yumurtlar ve çoğalarak kendini göstermeye başlar.

Köpeklerde Canine Distemper Hastalığı Belirtileri

Canine Distemper virüsü belirtileri net bir şekilde kendini göstermektedir. Bu nedenle virüs belirtileri görüldüğü andan itibaren hemen bir pet taksi ile patili dostlarımızın veterinere götürülmesi gerekmektedir.  Belirtiler ise;

  • Ateş; pek çok hastalıkta olduğu gibi hayvanların sinir sistemi ve bağışıklık sistemi kendini koruma altına almak adına hemen ateş ile sinyal verir. Ateş köpeklerin boyun kısımlarında, kulaklarda ve kulak arkalarında daha yoğundur.
  • Öksürük; hayvanlarda nadir şekilde görülen öksürük, Canine Distemper virüsü ile kendini gösterir. Bu gibi durumlar asla göz ardı edilmemelidir.
  • Nefes almada güçlük; hırıltılı nefes alma, uyurken nefesin aniden kesilmesi ve nefes almada zorluk Canine Distemper virüsünün en yaygın belirtileri arasında yer alır.
  • Kusma; sanki soğuk algınlığı hissi uyandıran kusma köpeklerde gençlik hastalığında sıklıkla görülmektedir. Sevimli dostlarımız mamalarını yedekten hemen sonra veya bir süre sonra kusmaya başlar. Kusma durumları da kesinlikle göz ardı edilmemelidir.
  • İştahsızlık; zaten kusma görülen köpeklerimizde bir de iştahsızlık söz konusu olur. Her zaman severek yedikleri mamalarını artık yemek istemezler. Su içme gibi ihtiyaçları da sanki bir anda ortadan kalıkmış gibi hiç su içmek istemezler.
  • İshal; vücuda yayılan Canine Distemper virüsü beraberinde ishali getirir. Sık sık tuvalet ihtiyacı hisseden sevimli dostlarımızda ishal görüldüğünde kesinlikle ilaç kullanmaya başlanması gerekir.

Canine Distemper Tedavisi

Bu hastalık diğer hastalıklar gibi iğne veya ilaç tedavisi ile iyileştirilmesi oldukça zordur. Bunun için mutlaka yeni doğan yavrular uygun büyüklüğe eriştikleri andan itibaren aşılanması gerekir. Aşı Canine Distemper hastalığında hayati öneme sahiptir. Ayrıca ilaç tedavisi başlatılır. Ama ilaçlar her zaman tedaviye yanıt vermez. Dolayısı ile mutlaka aşı zorunlu olarak görülmektedir. Öte yandan hayvan sahipleri sevimli dostlarını hasta hayvanlardan ve mikrop olabilecek yerlerden uzak tutmalıdır. Virüsün bulaşma şekli ise hapşırma, idrar yolu ile bulaşma ve salya ile bulaşma şeklinde görülmektedir.