Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi ve Köpeklerde Parazit Belirtileri

Kedi ve Köpeklerde Parazit Belirtileri

Kedi ve köpekleri parazit belirtileri; Parazit, göçebe bir hücre biçimidir. Kendine uygun sıcak ve tüylü bir ortam bulduğunda ise orda yaşamaya ve üremeye başlar. Kedi ve köpek gibi canlılar ise bu parazitlerin yaşamasına imkân sağlayan vücut özelliğine sahiptirler. Hemen hemen her kedinin bünyesine parazitlere yaşam olanağı sağlasa da sokak hayvanları bu duruma çok daha uygundur.

Özellikle pis yerlerde bulunmaları kedi ve köpekleri parazit belirtileri riskini daha da arttırır. Kaşıntıya ve bir süre sonra deri hastalıklarına yol açan parazitlerin tedavisi ise tüm bu uğraşlara rağmen oldukça basittir.

Parazit Nasıl Anlaşılır Neye Yol Açar?

Kedi ve köpeklerde parazit belirtileri ve anlaşılmasının en önemli yolu kaşınıp kaşınmadığını incelenmesidir. Minimum düzeyde kaşınmalar her hayvan için olağandır fakat deri artık hasar alıyor ve kaşınma bir türlü bitmiyorsa yüksek ihtimal kıl köklerinin arasında parazitler dolaşıyordur. İç parazitlerin anlaşılması ise diğerine nazaran daha zordur. Karın bölgesinde anormal bir şişlik varsa ve hayvan sürekli acıkıyorsa bu iç parazit olduğuna işaret eder. İç ve dış parazitler başlangıçta zararsız gibi görünse de gün geçtikçe ve çoğalmaya başladıkça ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden;

 Erken teşhis

  • Pet taksi hizmetiyle kliniğe yolculuk
  • Tedavi ilaçlarının temin edilmesi
  • Veteriner kontrolünde iğnelerinin yapılması
  • Kedi ve köpeklerin aşılara zamanında götürülmesi onların sağlığı için çok önemlidir.

Kedi ve Köpeklerde Parazit Tedavisi Nasıl Olur?

Kedi ve köpeklerde parazit belirtileri ve tedavisi için öncelikle ilgili sokak hayvanının pet taksi hizmetiyle olduğu yerden alınıp güvenli bir şekilde kliniğe götürülmesi gerekir. Kliniğe gelen hayvan için öncelikle güvenli bir ortam sağlanır daha sonra ise tedaviye başlanır.

Eğer ilgili hayvanda dış parazit varsa veteriner hekim öncelikle dış parazit damlasını ense köküne damlatarak vücudun onu emmesini bekler. Bu süre zarfında hayvan biraz olsun rahatlasın ve kaşınması kesilsin diye pire tarağı ile vücudundaki pire ve parazitler uzaklaştırılmalı. İç parazitte ise aşı, kapsül, hap gibi çeşitli ürünler hastalığın seyrine göre uygulır.

Kedi ve Köpekleri Parazitten Korumanın Yolları Nelerdir?

Kedi ve köpeklerde parazit belirtileri varsa ve bunu diğer hayvanlara bulaştırmak istemiyorsanız yapacağınız ilk şey pet taksi ile söz konusu hayvanı olduğu yerden acilen alıp kliniğe götürmenizdir. Bu sayede diğer hayvanlar daha korunaklı olacaktır.

Bunun yanı sıra kedileri parazitlerden ve mide iltihabından korumak istiyorsanız çiğ etten ziyade pişmiş et vermek fayda sağlayacaktır çünkü çiğ ette iç parazitin oluşma ihtimali oldukça fazladır. Düzenli olarak taramak, özellikle köpekleri belirli aralıklarla yıkamak, aşılarını aksatmayıp tam zamanında yaptırmak ve onların bulunduğu ortamı temiz tutmak da parazitlerden korunmanın yollarındandır.