Minik Dostlarımızdan Haberler

Psittakoz (Papağan Ateşi) Nedir?

Psittakoz (Papağan Ateşi) Nedir?

Pek çok kişi evlerinde evcil hayvan beslemeyi sever.  Ama burada önemli olan sevimli dostlarımızın sağlıklarını en iyi şekilde koruyabilmektir. Evlerinde papağan besleyen pek çok kişi Psittakoz (Papağan Ateşi) nedir? Sorusunu sormaktadır. Çünkü bu hastalık can dostlarımızı bir hayli yıprattığı gibi aynı zamanda da insana da bulaşabiliyor. Bu nedenle mutlaka papağan ateşi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olup, bu türlü bir hastalık ile karşılaşıldığında ise hemen bir veterinere başvurulmasında fayda vardır. Elbette sevimli dostlarımızı veterinere götürmek için onlara özel olarak hizmet veren pet taksi hizmetlerinden faydalanılması en doğrusu olacaktır.

Papağan ateşi enfeksiyonel hastalıklardan biridir. Fark edildiği an hemen gereğinin yapılması ve papağanların gözetim altına alınması gerekmektedir. Bu hastalığa sebebiyet veren bakterinin ismi ise chlamydia psittaci olarak bilinir. Bakteri farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilirken, bulaşıcı olma özelliği de taşımaktadır.

Papağan Ateşi Hangi Kuşlarda Görülür?

Papağan ateşi; Adından da anlaşılacağı üzere başta papağanlar olmak üzere daha pek çok farklı cinsteki kuşlarda da görülmektedir. Bunlardan birkaçı ise;

 • Muhabbet kuşlarında görülür,
 • Güvercinlerde sıklıkla görülmektedir,
 • Ördeklerde,
 • Kümes hayvanları ve diğer kanatlı kuşlarda görülür.

Papağan Ateşi Belirtileri Nelerdir?

Papağan ateşi belirtileri farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Bu nedenle evcil hayvan sahipleri mutlaka sevimli dostlarını yakın gözetim altında tutmalıdır. Papağan ateşi belirtileri ise;

 • Kuşlarda aşırı durgunluk; her zaman neşeli ve canlı olan kuşlar bu hastalığa yakalandıklarında artık her zamankine göre daha durgun ve daha mutsuz bir hale gelir.
 • İştahsızlık; papağan ateşinin en büyük belirtisi kesinlikle kuşlarda iştahsızlıktır. Kuşlarınızı gözlem altına alıp, her zamankine göre daha az beslendiğini gördüğünüzde mutlaka bir veterinere götürmeniz tavsiye edilir.
 • Göz çevresinde kızarıklık; hastalığın ilerleyen dönemlerinde kuşların göz çevresinde kızarıklık ve gözlerinde yorgunluk belirtilerine sık rastlanmaktadır.
 • Akıntı; gözlerde ve burunda akıntılar meydana gelir. Bu durum ise kesinlikle hafife alınmamalı ve hemen ilaç tedavisine başlanmalıdır.
 • Hırıltılı nefes alma; papağan veya diğer kanatlı kuşlarda papağan ateşi ilerlediğinde sevimli dostlarımızda hırıltılı ve zor nefes alıp, verme gibi durumlar ortaya çıkar.
 • İshal; kuşlarda meydana gelen bu hastalığın bir diğer belirtisi ise ishal olarak bilinir.
 • Tüylerde kabarma; kuşların tüyleri her zamankine göre daha kabarık ve daha soluk bir hale gelmektedir.

Tüm bu belirtilerle beraber, kuşlarda cansız ve keyifsiz durumlar gözlemlenir. Ayrıca insana da bulaştığı için hayvan sahiplerinde halsizlik gibi çeşitli belirtiler ortaya çıkmaktadır.