Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Kronik Diyare Nedir

Köpeklerde Kronik Diyare Nedir

Köpekler hayatımızda çok önemli bir yere sahip evcil hayvanlardır. Hatta birçoğumuz köpeklere karşı aşırı bir ilgi duyarız. Dünya geneline aslında bakıldığında en çok beslenen evcil hayvanlar arasında köpeklerin geldiği bilinmektedir. Çünkü köpekler kedilerden farklı olarak koruma ve güvenlik amacıyla da beslenmektedir. Ayrıca kedilerden farklı olarak mama ve diğer özel gıdalara ihtiyaç duymadan her şeyi yiyebilen türde minik dostlarımız olması sebebiyle, herkesçe çok sevilmektedir. Tabi her şeyi yiyebilmesi, onu da mikroplara karşı oldukça savunmasız ve hassas hale getirebilmektedir. Köpeklerde Kronik Diyare Nedir sorusunun cevabı da bu makalededir.

Köpekler bilindiği gibi etçil canlılardır. Hatta köpeklerin çene yapısına baktığımız vakit onların sağlam birer et ve kemik canavarı olduklarını görebilmekteyiz. Bu sebeple hem bağırsakları hem de tüm bünyeleri etçil gıdalara endekslenmiştir. Çoğu köpeğin en çok sevdiği yemekler arasında et ve kemik gelir. Özellikle türü ne olursa olsun, birçok köpek çiğ et yemeğe bayılır. Ancak çiğ etlerin bazen çok sıkıntılı olduklarını da söyleyebiliriz. Çünkü bazı hayvanlar sindirimlerini tam yapmadıkların da, etlerinde bakteriler kalabilmektedir. Zaten köpeklerde kronik diyare nedir diye sorduğumuzda, aslında sorumuzun cevabı da burada gizlenmektedir.

Kronik diyare hastalığı aslında diğer hayvanlarda da görülebilen bir hastalık türüdür. Ancak köpeklerde oldukça fazla görülebilmektedir. Bunun da sebebi köpeklerin ete olan düşkünlükleri hatta kemiklere olan düşkünlükleridir. Malum çiğ et pişirilmediğinde, eğer ki içinde bakteri var ise canlı bir biçimde kalabilmektedir. Buda etin bir nevi mikrop fabrikasına dönüşmesindeki en önemli etmenlerden birisi olabilmektedir. Bu sebeple Köpeklerde Kronik Diyare Nedir derken aslında, evcil dostumuzun beslenme alışkanlıklarını sorgulamaktayız.

Köpeklerde Kronik Diyare Nedir

Köpeklerde Kronik Diyare Sebepleri

Birçok evcil hayvan ile birlikte Köpeklerde Kronik Diyare Nedir ve neden görülür dersek ilk verilecek cevap çiğ et olacaktır. Çünkü çiğ etlerin içindeki yüksek proteinli parazitler ve tenyalar köpeğin bağırsağına giderek onun bağırsak düzeninin bozulmasına sebep olur. Minik dostumuz bu hastalığa yakalandığı anda ishal olmaya ve sürekli olarak su kaybetmeye başlar. Bununla beraber halsizlik ve yorgunluk gelir. İleriki safhalar da, minik dostumuzun artık kanlı ishal olduğunu görmeye başlarız. Bu durumda ise hemen veterinere gitmeniz gerekmektedir çünkü durum gerçekten de ciddidir. Ayrıca yeme içme düzenine de dikkat edilmesi gerekir.

Bir diğer etmen ise, köpeğinizin mikroplu bir gıdayı yemesi ya da bakteri içerek bir ortamda su içmesi de olabilmektedir. Çünkü kronik diyare bakterisi genel olarak su içinde de hayatta kalabilmektedir. Daha doğrusu larvalarını suyun içine bırakan parazit, bir köpeğin gelip oradan su içmesini bekler. Bu parazitin kuluçka süresi genel olarak 2 ila 4 hafta arasında sürmektedir. Tabii bu arada minik dostunuzun çok ağrıları ve sancıları olacaktır. Eğer ki çok sancısı var ise, az yemek yiyor ve ishal ise hemen bir veterinere gitmeniz tavsiye olunur. Kedi ve Köpeklerde Mantar Enfeksiyonu yazımızı da inceleyebilirsiniz.