Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Ve Köpeklerde Mantar Enfeksiyonu

Kedi Ve Köpeklerde Mantar Enfeksiyonu

Evcil dostlarımızın aslında birçok hastalığa yakalanma olasılıkları oldukça fazladır. Evcil hayvanlar genellikle mikroplara belirli bir dönemde çok açık olabilmektedirler. Zaten Kedi ve Köpeklerde Mantar Enfeksiyonu, bu gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Evcil dostlarımızın genellikle dışarıdaki hayata karşı biraz zayıf olmalarına biz sebep oluyoruz. Onlarda ne yapıp edip kendi başlarını belaya sokma konusunda hiç geri kalmıyorlar. Hatta çoğu zaman yaramazlıkları sebebiyle bizleri de üzseler de onların hastalıklarla uğraşmaları bizi de çoğu zaman yorar. Bu hastalıkta böyle bir şeydir.

Genel olarak kedi ve köpek bünyeleri mikrobik parazitleri çekmek konusunda oldukça mahirdir. Çünkü yoğun bir biçimde proteinle beslenmeleri ve hareketsiz kalmaları bağırsaklarındaki bazı tek hücreli canlıların onları ele geçirmesine hatta sindirim sistemlerine bile etki etmesine sebep olabilmektedir. Bilindiği üzere kedilerinde bağırsaklarında yaşayan parazitler vardır. Hatta bu parazitlerin bazıları, diğer hayvanları yoracak kadar nörolojik etkilere sahiptir. Bu tipte hastalıkların aslında dışarıdan veya gıda ile bulaşma yolları gayet açık olsa da, minik dostlarımızın sağlıklarına çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Kedilerin ve köpeklerin birçok mantar türü ile başlarının dertte oldukları zaten bilinmektedir. Ancak geneli itibarı ile bazı mantar türleri göz göre bulaşır ve minik dostlarımıza oldukça fazla zarar verebilmektedirler. Bu tip durumlarda veterinerlere gidip gerekli tüm tedavi yöntemlerinin denenmesi en azından minik dostunuz için çok önemli olacaktır. Çünkü mantarlar, kedi ve köpeklerde normal bir hayvandakinden çok daha hızlı ilerlemektedir. Eğer kontrol edilmezse, ileriki zamanlarda ölüme kadar gidecek sonuçları olabilmektedir.

Kedi Ve Köpeklerde Mantar Enfeksiyonu

Kedi ve Köpeklerde Mantar Enfeksiyonu Sebepleri

Genel olarak kedi ve köpekler, çok fazla toprak ile uğraşmaktadırlar. Bununla beraber fare ve yılan gibi sürüngen hatta mikroplu ortamda yaşayan hayvanlarla da içli dışı olmaktadırlar. Bu tip durumlar, evcil minik dostlarımızın mikroplar ile birebir temasına sebep olacak durumları da yaratmaktadır. Dünya’da Kedi ve Köpeklerde Mantar Enfeksiyonu hastalığı hep bu şekilde tasallut olmaktadır. Çünkü mikrobik hayvanların derilerinde milyonlarca bakteri ve parazit gezmektedir. Özellikle fare, lağım gibi yerlerde yaşadığı için adeta mikrobun membaındadır. Sürekli fare avlayan kedi ve köpekler mantar çok sık görülür.

Bazen kedi ve köpekler nadir de olsa yılanlardan mantar kapmaktadırlar. Bunun da sebebi yılanların fare ile beslenmeleridir. Bazı zehirsiz yılan türleri, fare ile beslendikleri vakit dişlerinde farenin derisindeki mikroplar kalabilir. Eğer kediniz de, zehirsiz bir yılan türüne denk gelip kavga ederse işte o zaman yandı gülüm keten helvam. Mutlak suretle iltihap kapma olasılığı çok yüksek olacaktır. Özellikle de yeni fare avlamış bir yılan, mutlak suretle mantar mikrobunu vücudunun her yerinde taşır. Evcil dostumuz, yılanı avlasa bile mutlaka derisinden mantar kapacaktır. Ağız bölgesinde kapacağı mantar, onu ölüme götüreceğinden derhal tedavi edilmeli ve en yakın veterinere götürülmelidir. Hayvanlarda FIP hastalığı konusuna da göz gezdirebilirsiniz.