Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanların Sağlıklı Beslenmesi

Evcil Hayvanların Sağlıklı Beslenmesi

Evcil hayvanların en önemli problemlerinden birisi sağlıktır. Sağlık ve bakım gibi konularda evcil hayvanınızın eksiklerini gidermeniz mutlaka elzemdir. Çünkü birlikte yaşadığınız minik dostunuzun evinize ne tür mikroplar getirdiğini asla bilemezsiniz. Bununla birlikte diğer bir konu da evcil hayvanınızın beslenme alışkanlıklarıdır. Evcil hayvanların sağlıklı beslenmesi en az temizlik kadar çok önemli bir durumdur. Çünkü sağlıklı beslenen minik dostunuz hem daha uzun ömürlü olur hem de daha sağlıklı olur. Veterinere gitme ihtimaliniz azalacağı gibi, dışarıdan gelecek mikroplara karşıda dayanıklı olmasının önü açılır.

Evcil hayvanların sağlıklı beslenmesi, aslında göründüğü kadar zor değildir. Çünkü minik dostlarımız genellikle acıktıkları vakit bulabildikleri her şeyi yiyebilmektedirler. Bazı evcil hayvan türleri yemekler konusunda seçici olsa da, çoğunluğu özellikle de köpekler bu konuda hiç seçici değildirler. Genel olarak kedi ve köpek cinsi evcil hayvanlarımız mamalar konusunda oldukça iştahlıdırlar. Hatta önüne konulan mamaları neredeyse tek lokmada yuttuklarına hepimiz şahit olmuşuzdur. Ancak mama konusunda evcil dostlarımıza biraz özen göstermemiz gerekmektedir. En azından bünyelerini zayıflatmamaları ve sağlık problemleri yaşamamaları açısından önemlidir.

Kuş cinsi veya hamster cinsi evcil hayvanlarınızı genellikle klasik mamalar ile besleyebilirsiniz. Balıklarda zaten, genellikle balık yemleri ile rahatlıkla beslenebilen türde canlılardır. Hamster ise genellikle otçul bir canlı olduğu için ona sebze meyve yapraklarını vermeniz doğal bir besin kaynağı olacaktır. Tabii ki yüksek lif ve mineral içeren meyve sebze yapraklarından fazla olmayacak şekilde vermeniz doğru olur. Aksi takdirde hamster zehirlenebilir. Gelin şimdi sizlere diğer hayvanların nasıl beslenmeleri gerektiğini detaylıca anlatalım.

Evcil Hayvanların Sağlıklı Beslenmesi

Evcil Hayvanların Sağlıklı Beslenmesi Konusunda Tavsiyeler

Evcil hayvanlarımızın yemeklerine çok dikkat ettiğimizi hepimiz biliyoruz. Ancak bazı özel durumlarda evcil dostlarımızın sağlıklarına farkında olmadan zarar verebilmekteyiz. Zaten evcil hayvanların sağlıklı beslenmesi konusu da aslında başlı başına bir bilim dalıdır. Genel olarak kedilerden başlayalım. Kediler genellikle kuru mamaları çok severler. Ama fazla kuru mama kedinizin bağırsak ve kalp problemleri yaşamasına sebep olabilir. Genel olarak kedinize tavuklu ya da balıklı olmak üzere iki çeşit kuru mama ile haftada en az 3 kere sulu mama da vermelisiniz. Böylece hem ihtiyacı olan proteinleri doğal yolla alacaktır hem de sıvı ihtiyaçları karşılanacaktır.

Köpeklerin bünyesi ise hemen hemen kedilerle aynı olsa da birkaç değişik yiyecekleri vardır. Aynı şekilde köpeğinizin de, kuru ve sulu olmak üzere iki çeşit mama ile beslemelisiniz. Ancak bir durum daha var. Köpeğinizi mutlaka haftada 1 veya 2 kere olmak üzere kuru kemik ile beslemeniz gerekmektedir. Hatta yediğiniz tavuk ve et gibi gıdalardan arta kalan kemikleri mutlaka köpeğinize vermelisiniz. Çünkü köpek bünyesi genel olarak haftada bir kere kalsiyuma ihtiyaç duyar. Hem dişleri hem de kasları için mutlak suretle kemik ile beslenmesi elzemdir.