Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Kısırlaştırma Gerekçeleri

Köpeklerde Kısırlaştırma Gerekçeleri

Köpekler de yine birçok evcil hayvan gibi evde beslenebilen bir hayvan türüdür. Üstelik sadakatleri ile büyüleyici bir yapıları vardır. Sahiplerine gayet bağlı bir hayvandır ve hatta yeri geldiğinde geçmişte de örneklerini gördüğümüz gibi sahiplerinin hayatlarını dahi kurtarabilmektedirler. Doğada yasayan birçok sokak köpeği de her gün karşımıza çıkar.

Bunların birçoğu da o bölgenin belediyesi tarafından kısırlaştırılarak kontrolsüz bir şekilde çoğalmaları önlenmiş olur. Çünkü aksi takdirde köpekler aşırı derecede artar ve bu da önlerin sağlığı açısından olumsuz etkiler yaratabilir. Köpeklerde Kısırlaştırma Gerekçeleri olarak bakıldığında birçok nedenden dolayı bu gerekebiliyor. Pet Taksi ise köpeklerinizin her zaman hizmetindedir. 

Daha Mutlu ve Sağlıklı Köpekler

Köpeklerin kısırlaştırılmış gerekçelerinden bir tanesi de onların daha mutlu bir hayat sürmeleri içindir. Çünkü kısırlaştırılan köpekler diğer köpeklerden daha mutlu bir hayat sürerler. Daha sağlıklı olan köpekler de sağlıklı bir şekilde büyüyebiliyor ve daha uzun bir süre yaşayabiliyorlar. Aynı zamanda kısırlaştırma; köpeklerin meme kanseri, yumurtalık ve rahim kanseri olma riskini de azaltabiliyor.

Bu da sizin ilgi çekici bir durum olabilir. Bunun yanında rahimlerde oluşan enfeksiyonlarda da azalma olduğu gözlemlenmiştir. Dişi köpeklerde bu tür rahatsızlıkların önüne geçilirken erkek köpeklerde ise testis tümörü gibi yaşanabilecek durumların önüne geçilmiş olur. Aynı zamanda prostat oluşumu da büyük ölçüde azalacaktır. Ve de fıtık oluşumu erken köpeklerde daha da azalmaktadır. Bunlar da Köpeklerde Kısırlaştırma Gerekçeleri arasındadır.

Köpeğin Kısırlaştırılmasının Sahibine Sağladığı Faydalar 

Yavru bir köpeğe sahipseniz yapacağınız en güzel şey onun ve de sizin hayatınız için ve de mutlu bir şekilde hayat sürmek için onu kısırlaştırmanız olacaktır. Köpeklerde Kısırlaştırma Gerekçeleri açısından bakıldığında bunun için sayacağımız daha birçok neden bulabiliriz. Bunlar;

  • Kısırlaştıracağınız yavru köpeğiniz istemeyeceğiniz yavrular doğurmak zorunda kalmayacak. Bu bakımdan da sizi zor durumlara sokmayacaktır.
  • Ayrıca erken bir şekilde kısırlaştırılan erkek köpekler daha az saldırgan olmaktadırlar.
  • Kendi bölgelerini belirlerken idrarlarını kullanmazlar.
  • Bacaklarınız tırmanma ihtimali çok daha düşüktür.

Bir Pet Taksi çağırarak en yakın veterinere götürüp köpeğinizi kısırlaştırabilirsiniz.   

Kısırlaştırmanın Endişe Veren Durumları

Köpekleri Kısırlaştırma Gerekçeleri olduğugibi kısırlaştırmanın gerçekleşmesi sonucunda sizlere endişe verebilecek bazı durumlar da ortaya çıkabilir. Bunlar elimizde bulunan ve kanıtlanmış nedenlerdir ancak kısırlaştırma sonucunda oluşan bazı durumlar da az da olsa kaygılanmanıza neden olabilir.

Bunlardan birincisi ameliyat olan köpekler daha hassas ve sahibi tarafından sonuçta üzüntü duymaya sebep olabilir. Ancak günümüzde kısırlaştırma için kullanılan metotlar oldukça güvenlidir ve bu konuda rahat olabilirsiniz. Sağladığı yararlara bakıldığında yaşanacak risk hiç bir şekilde bunun önüne geçemiyor. Kısırlaştırma işlemi için ilk yapmanız gereken bir veterinere götürülmesidir. Genel anestezi ile kısırlaştırma işlemi yapılır. Erkelerde testis birden çıkarılır, dişilerde ise sadece yumurtalık ya da yumurtalığın yanında rahim de çıkarılabilir. Hastane dönüşünde mutlaka bir Pet Taksi çağırınız.