Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Mide Hastalıkları Neden Olur?

Köpeklerde Mide Hastalıkları Neden Olur?

Köpeklerde mide hastalıkları neden olur Günümüzde pek çok insan evinde veya bahçesinde köpek beslemektedir. Köpekler her ne kadar dayanıklı canlılar olsalar da çeşitli hastalıklara yakalanabilirler. Bu hastalıklardan olan ve köpeklerde en sık görülen mide rahatsızlığı pek çok nedene bağlı olarak yaşanabilir.

Örneğin köpeğiniz bir yavruysa ve annesi yoksa mide ağrılarının sebebi gazı olmasından kaynaklanabilir. Köpeğiniz büyüdüğünde gaz ağrıları azalsa da daha pek çok sebepten ötürü midesi hastalanabilir. Bu hastalıkların tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle neden kaynaklandığını bulmak gerekir. Bu nedenle köpeklerde mide hastalıkları neden olur sorusu oldukça önemlidir.

Köpeklerde Mide Hastalıkları Nedenleri

Köpeklerde mide hastalıkları neden olur sorusunun bahsettiğimiz gibi pek çok nedeni bulunur. Köpeğinizin davranışlarını ve iştah durumunu kontrol ederek çok rahat bulabilirsiniz fakat bazı anatomik hastalıklar söz konusu olduğunda mutlaka bir veteriner hekimden tavsiye almak gerekecektir. Köpeklerde mide hastalıklarının başlıca nedenleri şunlardır:

  • Uzun bir süre sonra değiştirilen mama.
  • Anne veya babadan aktarılan genetik sebepler.
  • Köpeğin ırkına bağlı olan hastalıklar.
  • Üşütme.
  • Mide kanseri.

Tüm bunların yanı sıra köpeklerde mide hastalıkları neden olur sorusunun bir diğer ve en önemli cevabı ise yabancı cisim yutmalarıdır. Hemen hemen her köpek sahibinin yaşadığı bu durum evde, köpeği taşıma esnasında ve daha pek çok yerde gerçekleşebilir.

Bu nedenden dolayı köpeğinizin ev içerisinde yutabileceği eşyaları yükseklere kaldırmanız ve taşımacılık için ise pet taksi yöntemini kullanmanız oldukça güvenilir olacaktır. Pet taksi hizmeti sayesinde diğer evcil hayvanlarınızı da rahatlıkla gideceğiniz yere götürmeniz mümkündür.

Köpeklerdeki Mide Hastalığının Tedavisi

Köpeklerdeki mide hastalığının tedavisi için öncelikle hayvanın araçla veya isteğe bağlı olarak pet taksi hizmetiyle kliniğe götürülmesi gerekir. Ardından veteriner hekim palpasyon veya çeşitli işlemler yaparak hastalığın nedenini öğrenmeye çalışır.

Eğer hastalık mama değişikliğinden veya kalitesiz mamadan kaynaklanıyorsa köpeğinizin sağlığına, yaşına ve cinsine uygun olan mamaları tercih etmeniz gereklidir. Mide rahatsızlığı daha kronik düzeyde ise cerrahi müdahaleler gerekebilir.

Teşhisin erken yapılması tedavinin seyri için çok önemlidir bu yüzden köpek veya diğer evcil hayvan sahiplerinin düzenli olarak hayvanın iştahını, dışkısını ve enerjisini kontrol etmesi hayati önem taşır.

Köpekleri Mide Hastalığından Korumak Mümkün mü?

Köpekler oldukça hareketli kıpır kıpır canlılardır. Onlara her ne kadar iyi baksanız da en basitinden yabancı bir şey yuttukları takdirde mide hastalıklarına yakalanmaları mümkündür. Köpeklerde midehastalıkları neden olur sorusunu sormamak için onun oyun alanından, uyuduğu yerden kısacası köpeğinizin bulunduğu her alandan yutabileceği boyuttaki eşyaları kaldırmanız gerekir. Özellikle balon gibi elastik ve çiğnenebilir eşyalar köpeklerin yutmaktan zevk aldığı bir numaralı ürünlerdendir. Bu tarz dışkılaması kolay gıdalar yutulduğunda mutlaka dışkı kontrol edilmeli, eğer köpek bunu çıkartmadıysa çok çabuk bir şekilde kliniğe başvurulmalıdır. Gerekli önlemleri alıp aşılarını yaptırdığınız takdirde köpeğinizin hastalığa yakalanması minimum düzeyde olacaktır.