Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtileri

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Belirtileri

İnsanlar uzun yıllar boyunca evcil hayvanlarla birlikte yaşamış ve onlara evlerini açmışlardır. Özellikle köpekler her ne kadar güçlü ve dayanıklı hayvanlardan olsalar da bazı zamanlar hastalığa yakalanmaları kaçınılmazdır. Bu hastalıkların başında gelen ve köpek sahiplerinin en çok korkup sakındığı gençlik hastalığı en zor olan hastalıklardandır.

Köpeklere pek çok yolla bulaşabilen gençlik hastalığı kısa bir süre içerisinde yayılıp kendini gösterir. Bu hastalığın yenilmesi için henüz bir tedavi yöntemi yoktur fakat köpeğin bünyesine göre ve çeşitli vitaminlerle iyileşme sağlanabilir. Köpeklerde gençlik hastalığı belirtileri oldukça fazla olduğundan dolayı bu hastalığa yakalanan köpeklerde teşhisi koymak diğerlerine nazaran daha kısa sürer.

Gençlik Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde gençlik hastalığı belirtileri gözlerde meydana gelen kızarıklık, akıntı ve irindir. Normalden fazla olan bu durum gençlik hastalığının meydana geldiğini gösterir. Bunun ardından ateş yükselmesi, burunda akmalar, halsizlik gözlenir. Tıpkı insanlarda grip gibi devam eden bu hastalığın bir sonraki evresinde gözlemlenecek olaylar ise şunlardır:

  • Başı ve vücudu dik tutamama.
  • Kaslarda dengesizlik, duruşta bozukluk
  • Vücudun tamamında veya belli bölgelerinde felç
  • Düzensiz ve abartı miktarda ağız hareketleri (çiğneme vs.)
  • Nistagmus

Gençlik hastalığının ilk ve ikinci evreleri bu şekilde kendini belli etmektedir. 3-4 gün içerisinde meydana gelen bu değişikliklerin atlatılması köpekten köpeğe farklılık göstermekte ama çoğunlukla ölümle sonuçlanabilir.

Gençlik Hastalığı Neden Olur

Köpeklerde gençlik hastalığı belirtileri aslında hastalığın neden kaynaklandığını da gösterir niteliktedir. Sinir, solunum ve sindirim sistemini hızlı bir şekilde etkileyen gençlik hastalığının bulaşmasının ilk nedeni taşınma esnasında gerçekleşir. Hijyenik olmayan ve başka köpeklerinin salyalarının bulunduğu ortamda taşınan köpeklerde gençlik hastalığına yakalanma imkânı diğer köpeklere göre çok fazladır.

Bu nedenle pet taksi hizmeti tercih edilebilir. Tamamen hijyenik ve güvenilir olan pet taksi hizmeti köpeğinizin güvenle seyahat etmesini sağlar. Bunun yanı sıra öksürme, hapşırma, dışkı veya idrar teması ile de gençlik hastalığının bulaşma riski vardır. Hastalığın bulaşmaması veya erken tanı için köpeklerde gençlik hastalığı belirtileri nedir sorusunu mutlaka bilmeniz gerekir.

Köpeklerde Gençlik Hastalığı Tedavisi

Köpeklerde gençlik hastalığı için günümüzde maalesef kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu hastalıktan dolayı teşhis koyulmuş, pet taksi hizmetiyle kliniğe yatırılmış köpeklere çeşitli vitaminler, takviye gıdalar verilerek hastalığı atlatması beklenir. Maalesef çoğu köpek  hastalığı atlatamaz fakat hastalığı yenen köpekler de vardır.

Bu durumda hayati risk yerini hastalıktan kaynaklanan kalıcı veya geçici bozukluklara bırakır. Örneğin hastalık sürecinde inen felç, sinirsel bozukluklar, sarsıntılı nöbetler ve daha pek çok travma köpekte kalıcı hale gelebilir. Köpeğin bu hastalığa yakalanmaması için düzenli olarak aşılarının yaptırılması ve veteriner kontrollerinin aksatılmaması oldukça mühimdir. Aksi takdirde durum ölümle veya kalıcı hastalıklarla sonuçlanabilir.