Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Kalp Hastalığı 10 Belirtisi

Köpeklerde Kalp Hastalığı 10 Belirtisi

Köpekler çok uzun yıllar boyunca insan oğlunun en sadık dostlarındandır. Uzun yıllar boyunca kendini sevdiren bu can dostlarımızın hastalanması elbette herkesi üzen bir durum olarak karşımıza çıkar. Bazı durumlarda sevili dostlarımızda meydana gelen hastalıkları anlamak çok zordur. Bu durumda da sevimli dostlarımız uzun yıllar boyunca hastalıkları ile beraber yaşamak zorunda kalabiliyor. Dolayısı ile sevimli dostlarımızın hayatını riske atabilecek tüm hastalıkları bilmeniz ve bu yönde mutlaka bilinçli olmanız gerekir. Özellikle böbrek ve kalp gibi hayati organlarda oluşabilecek en ufak hastalıklar hakkında bile bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Bu sayede erken teşhis ile patili dostunuzun daha uzun yıllar boyunca sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için köpeklerde kalp hastalığı 10 belirtisi hakkında bilgiler vereceğiz. Bu belirtilerin her birini mutlaka dikkate almanızı önermekteyiz.

Köpeklerde Kalp Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi sevimli dostlarımızda kalp hastalıklarında da bir takım belirtiler meydana gelmektedir. Bu tür durumlarda ise hemen bir veteriner hekim tarafından köpeğinizi muayene ettirmeniz gerekir. Özellikle ilk olarak iştahsızlık ve aşırı yorgunluk gibi durumlar mevcut ise hiç beklemeden ilaç tedavisine başlanması gerekir. Çünkü patili dostlarımızdan olan köpekler normalde çok daha canlı ve aktif canlılardır.

Köpeklerde kalp hastalığı 10 belirtisi ise;

  1. Öksürük; bilindiği üzere patili dostlarımız çok fazla öksürmez. Ama kalp hastalığına sahip olan bu sevimli canlılar sürekli olarak öksürmektedir. Özellikle kuru ve sık sık görülen öksürük tipine dikkat etmeniz çok daha önemlidir.
  2. Nefes almada zorluk; koşma, oynama veya durdukları yerde nefes alma gibi durumlarında değişiklik vardır. Zor nefes almaya başladıklarında hiç beklemeden hemen bir veterinere götürmeniz gerekir.
  3. Depresyon; köpeklerde kalp hastalıkları onların ruhlarına işler. Bu durumda çok daha mutsuz ve depresyon görülmektedir.
  4. İştahsızlık; en sevdikleri mamaları bile yemek istemezler. İştahsızlık giderek artmaktadır.
  5. Kilo kaybı; kalp hastalığı olan patili dostlarımız ilk olarak iştah kaybı ile karşı karşıya kalmaktadır. Akabinde iştah kaybına bağlı olarak kilo kaybı da meydana gelmektedir.
  6. Güçsüz ve yorgun halleri; köpekler güçlü canlılardır. Ama köpeklerde kalp hastalığı 10 belirtisi arasında güçsüzlük yer almaktadır. Bu durumu her zaman yaptığı aktiviteleri yapamadığı zaman anlayabilirsiniz.
  7. Saklanma isteği; her zaman oyun oynamak isteyen patili dostlar artık oyun oynamak istemezler. Sürekli olarak saklanma gibi durumlar gözlemlenir.
  8. Huzursuz; korkan ve sürekli olarak huzursuz bir şekilde görünmektedir.
  9. Karın bölgelerinde şişme; kalp hastalıkları zamanla karın bölgesinde ödem meydana getirmektedir.
  10. Bayılma; köpeklerde bayılma az görülen bir durumdur. Ama kalp hastalığı olan sevimli dostlarımız sık sık bayılmaktadır.

Köpeklerde kalp hastalığı 10 belirtisi bunlardır. Tüm bu belirtilere kesinlikle dikkat etmeniz gerekir.