Minik Dostlarımızdan Haberler

Beslenmeye Bağlı Evcil Hayvan Hastalıkları

Beslenmeye Bağlı Evcil Hayvan Hastalıkları

Evcil dostlarımız zamanla aile bireylerinden biri haline gelmektedir. Bu  nedenle insanlar ve patili dostlar arasında sıkı bir sevgi bağı oluşmaktadır. Evcil bir dosta sahip olan kişiler, sevimli hayvanları için her konuda bilgi sahibi olup, daha dikkatli bir şekilde büyümelerini ve yaşamlarını sürdürmelerini sağlamalıdır. Bu sayede hem kendiniz hem de sevimli dostlarınız daha mutlu bir yaşam sürecektir. Her ne kadar tüm konulara dikkat edilse de esasen bazı önemli konular gözden kaçabiliyor. Özellikle beslenme konusu pek çok kişinin yaptığı yanlışlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle de beslenmeye bağlı evcil hayvan hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle patili dostların beslenmesine ve bakımına ekstra özen gösterilmesi gerekir.

Beslenmeden Kaynaklı Evcil Hayvan Hastalıkları Nelerdir?

Evcil dostlarımızın beslenmesi yetersiz veya fazla bir şekilde yapıldığında hiç kuşkusuz bir takım hastalıklar meydana gelebiliyor. Beslenmeye bağlı evcil hayvan hastalıkları konusunun  detaylarına bakacak olursak;

  • Obezite; son zamanlarda en az insanlar kadar patili dostlarımızda da obezite sorunları meydana gelmektedir. Özellikle az hareket eden ve sürekli evin içinde kalan sevimli dostlarımızda bu sorun daha fazla görülmektedir. Bu nedenle evcil dostlarımızın sık sık yürüyüşe çıkarılmasında fayda vardır. Bunun dışında kilo aldıran mamalar yerine daha çok vitamin ve mineral kaynağı bol olan mamalardan verilmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede istenmeyen fazla kilolar da deri altında birikmeyecektir. Obezite tek başına bir hastalık değil, aksine pek çok farklı hastalığı taşıma olasılığına sahip bir problemdir. Bu nedenle çok daha fazla dikkatli olunmasında fayda vardır.
  • Aşırı kilo kaybı; esasen her mama her evcil dostumuz için uygun değildir. Bu nedenle bazı mamalar, evcil dostlarımızda aşırı kilo kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle de eklemlerde zayıflık, sürekli enfeksiyon kapma durumu, mantar hastalıkları ve gözlerde şişik gibi bir takım hastalıkları ortaya çıkarabiliyor. Eğer evcil dostunuzda ani bir şekilde kilo kaybı varsa beslenme tarzını değiştirmeniz ve daha sonra bir veterinerden beslenme ile alakalı bilgi almanız faydalı olacaktır.
  • Parazitler; parazitler evcil dostlarımızda en sık görülen durumlar arasında yer almaktadır. Bunun en büyük nedeni ise çiğ et ürünleri ile beslenmelerinden kaynaklı olarak karşımıza çıkmaktadır.  Bu nedenle evcil dostların beslenmesinde kesinlikle çiğ etlerden uzak durmanız gerekir. Öte yandan parazitler bulaşıcıdır. Özellikle evcil dostlarınızı bir yerden başka bir yere götürmek istediğinizde pet taksi yardımı almanız gerekir. Bu sayede daha hijyenik bir şekilde ulaşımlarını sağlayabilirsiniz.

Beslenmeye bağlı evcil hayvan hastalıkları elbette sadece tüm bunlarla da sınırlı değildir. Mutlaka beslenme konusunda patili dostların yaşını ve cinsini göz önünde bulundurmanız ve bu yönde doğru bir şekilde beslenmelerini sağlamanız tavsiye edilmektedir. Her türlü hastalığa karşı koruma sağlamak ve bağışıklık sistemlerini koruyabilirsiniz.