Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpek Kısırlaştırma Neden Yapılmalı?

Köpek Kısırlaştırma neden yapılmalı?

Sevimli dostlarımızın yavruları ile ilgilenmek ve onlara bakmak elbette her hayvan severin yaptığı işlemlerden biridir. Ama bazı durumlarda köpek kısırlaştırma işlemleri gerekebiliyor. Bunun nedeni ise bazı can dostlarımızda görülen hastalıklar olabilir. Veya daha çağdaş bir şekilde patili dostlarımızla ilgilenmek te  olabilir. Çünkü kişilerin bakamayacağından fazla sayıda olan dostlarımızın sorumlulukları artacağı için bu durum onlar için ve ev sahipleri için zor olabiliyor. Öte yandan hayvan barınaklarında pek çok evsiz patili dostumuz mevcuttur. Yani kısırlaştırma işlemleri prosedürlere uygun bir şekilde yapıldığında faydalı bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bilhassa sağlık açısından yavrularına bakamayacak durumda olan veya hamilelik süreci patili dostlarımız için tehlikeli olabilecek durumlarda mutlaka kısırlaştırma işlemleri yapılmalıdır. Köpek Kısırlaştırma neden yapılmalı? Sorusunun yanıtından sonra tüm detayları ve aklınıza takılan diğer soruları veterinere detaylı bir şekilde sorabilirsiniz.

Bazı Durumlarda Kısırlaştırma Neden Gerekli?

Öncelikle sevimli dostlarımızın bakımları büyük bir özveri ve dikkat gerektiren durumların başında gelmektedir. Kişiler eğer bakımlarını yapamayacakları köpeklerin üremesine müsaade ederse, ilk olarak anne dostumuz ve sevimli yavruları her bakımdan mağdur edilmiş olur. Bazı durumlarda sevimli dostlarımızın yaşı gereği yavrulara bakamayacak hale gelmeleri de kısırlaştırma yapılması için gereklidir. Bunun dışında köpeklerde kap paraziti ve rahim hastalıkları görülmektedir. Bu tür hastalıklar patili dostlarımızı gebelikleri boyunca ve doğum esnasında hayati riske sokabiliyor. Dolayısı ile evcil dostlarımızın sağlığı ve daha kaliteli bir şekilde yaşam sürmelerini sağlamak amacı ile Köpek Kısırlaştırma neden yapılmalı? Sorusunu sorup, doğru yönde karar vermeniz önemlidir.

Köpeklerde Kısırlaştırma Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Bilindiği üzere kısırlaştırma işlemleri cerrahi operasyon gerektiren işlemlerden biridir. Bu nedenle ilk olarak işinde uzman bir veteriner tarafından destek almanız önemlidir. Elbette veterinere ilk danışmanız gereken konu Köpek Kısırlaştırma neden yapılmalı? Sorusu olmalıdır. Akabinde operasyon sonrası bakılarını düzgün bir şekilde yapmanız gerekir. Burada dikkate almanız gereken bazı konular ise;

  • Operasyondan sonra sevimli dostunuzu mutlaka temiz ortamlarda tutmanız gerekir. Bu ameliyat yaralarının mikrop kapmasını önlemek için şarttır. Özellikle diğer farklı patili dostlardan uzak tutmanız şarttır.
  • Ameliyat yaralarına dokunmamanız gerekir. Hem siz hem de sevimli dostların ameliyat yaralarına kesinlikle dokunmaması gerekir.
  • Eğer patili dostunuz çok hareketli ise mutlaka daha dikkatli davranmanız gerekmektedir. Çünkü hareketli patili dostlarda dikiş atması gibi durumlar yaşanabilir.
  • Beslenmesine daha fazla  özen göstermenizde fayda vardır. Bu dönemde bağışıklık sistemi düşen sevimli dostlarımızın hemen hasta olması söz konusu olacağı için beslenme konusuna daha fazla özen göstermeniz gerekir.
  • İlaçları zamanında vermeniz gerekir. Yine ameliyat yaraları için pansumanları daha dikkatli bir şekilde yapmanız önerilmektedir.

Köpek Kısırlaştırma neden yapılmalı? Ve operasyon sonrası bakım nasıl yapılır? Sorularının cevabı sayesinde artık daha kaliteli bir şekilde evcil dostlarınıza bakabilirsiniz.