Minik Dostlarımızdan Haberler

Köpeklerde Çok Görülen Mide Sorunları

Köpeklerde Çok Görülen Mide Sorunları

En sevdiğimiz can dostlarımızdan biri de köpeklerimizdir. Tüm gün neşe içinde oynayan ve hayatımızı renklendiren sevimli dostlarımızın zaman zaman bir takım hastalıkları meydana gelebiliyor. Bu gibi durumlarda ise mutlaka pet taksi yardımı ile veteriner kontrollerine gidilmesinde fayda vardır. Özellikle sevimli dostlarımızda en çok görülen hastalıklardan biri  de mide hastalıklarıdır. Köpeklerde çok görülen mide sorunları hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu sayede sorunların ve hastalıkların ne derece önemli olduğunu daha kolay bir şekilde anlayıp, hemen erken müdahalede bulunabilirsiniz.

Köpeklerde En Çok Yaşanan Mide Hastalıkları

Köpekler gerek dışarıdan aldıkları mikroplar nedeni ile gerekse yanlış beslenme gibi nedenlerden dolayı bir takım hastalıklar geçirebiliyor. Bu gibi durumlarda ise köpeklerde çok görülen mide sorunları hakkında mutlaka bilgi sahibi olmanız tavsiye edilmektedir. Patili dostlarımızın sağlığı açısından bu konuya mutlaka çok daha fazla özen göstermeniz önerilmektedir. İşte sevimli dostlarımızda sık görülen mide sorunlarından bazıları;

  • Bakteriler; bazı bakteriler, sevimli dostlarımızın sindirim sistemini olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Bu gibi bakteriler bulaşıcı olabiliyor. Dolayısı ile ilk olarak evcil hayvanlarda bulaşıcı hastalıkları önlemek için daha özenli davranmanızda fayda vardır. İstenmeyen bu bakteriler zamanla bağırsak ve midede çoğalarak sevimli dostlarımızın ileride çok ciddi hastalıklara yakalanmalarına neden olabiliyor. Hemen önlem alınmasında fayda vardır.
  • Mide ve bağırsak parazitleri; daha çok midede açılan bir yara, yanlış beslenme veya bulaşıcı nedenlere bağlı olarak patili dostlarımızın midelerinde ve bağırsaklarında parazitler ortaya çıkmaktadır. Bu parazitler hızla çoğalıp, vücuda yayılmaktadır. Dolayısı ile hemen tedavi edilmesi gerekir.
  • Viral enfeksiyonlar; bu türlü viral enfeksiyonlar köpeklerde çok görülen mide sorunları için risk taşımaktadır. Bu nedenle tedavisi her ne kadar zor olsa da mutlaka erken dönemde tedavisi yapılması gerekir.

Köpeklerde Mide Sorunları Tedavisi

İlk olarak mide hastalıklarının mutlaka sebebi belirlenmedir. Bu sayede tedaviler daha kolay bir hale gelecektir. Öte yandan tedavi için erken dönem bir hayli önemli konuların başında gelmektedir. Tedavi için yapılması gerekenler ise;

  • İlaç tedavisi; sevimli dostlarımızda ne türlü bir mide sorunu varsa mutlaka bu duruma yönelik ilaç tedavilerinin mutlaka erken dönemde aksatılmadan yapılması şarttır. Genelde antibiyotik tedavileri uygulanmaktadır.
  • Beslenme; her sevimli dostumuzun cinsi farklıdır. Bu nedenle her birini tek düze beslemek doğru olmaz. Dolayısı ile her bir sevimli dostumuz için mutlaka uygun beslenme alışkanlıkları benimsenmelidir.
  • Diyet; köpeklerde çok görülen mide sorunları başta çok fazla yemekten kaynaklanmaktadır. Fazla beslenen az hareket eden köpekler için işinin uzmanı tarafından mutlaka bir diyet listesi hazırlanmalıdır.

Tüm bu tedavi yöntemleri sayesinde artık daha sağlıklı bir şekilde evcil dost beslemeye devam edebilirsiniz.