Minik Dostlarımızdan Haberler

Evcil Hayvanlarda Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Yolları

Evcil hayvanlarda bulaşıcı hastalıkları önleme yolları

Evcil dostlarımız evlerimizde bizlere en iyi şekilde arkadaşlık edip, hayatımızı daha renkli hale getirebilmektedir. Elbette patili dostlara sahip olan kişilerin ilk düşünmesi gereken konu sevimli dostlarımızın sağlıklarıdır. Çünkü bir evcil dostumuz ne kadar sağlıklı olursa evcil hayvan sahipleri bir o kadar mutlu olmaktadır. Özellikle evcil hayvanlardan bulaşabilen pek çok hastalık mevcuttur. Bu tür hastalıklar gerek hayvandan hayvana gerekse hayvanlardan insan bulabiliyor. Her iki konuda da duyarlı olunması şarttır. Bu nedenle Evcil hayvanlarda bulaşıcı hastalıkları önleme yolları konusuna mutlaka özen gösterilmesi gerekmektedir.

Evcil hayvanlardan bulaşabilecek pek çok hastalık söz konusu olduğu için başta evcil dostların hijyenine dikkat edilmesi gerekir. Daha sonra her türlü hayvan hastalıkları hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bu sayede Evcil hayvanlarda bulaşıcı hastalıkları önleme yolları ve ne tür hastalıklar ortaya çıkabilir bu konular hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün olacaktır.

Evcil Hayvanlarda Bulaşıcı Hastalıklar Nasıl Önlenir?

Evcil dostlarımızın sağlık durumları her zaman çok önemli bir konudur. Ama gerek toplu alanlardan dolayı olsun gerekse sivri sinek gibi etmenler olsun patili dostlarımıza çeşitli salgın hastalıklar taşıyabiliyor. Bu durumda Evcil hayvanlarda bulaşıcı hastalıkları önleme yolları konusuna her zamankinden daha fazla özen göstermenizde fayda vardır. Burada dikkat edilmesi gereken konular ise;

  • Hijyen; patili dostların hijyenine mutlaka özen göstermeniz gerekir. Çünkü pek çok hastalığın ana kaynağı kirli alanlardır. Bu nedenle temiz bir ortamda sevimli dostlarımızın büyümesi ve hayatlarının sürdürülmesi gerekir.
  • Taşıma araçları; burada en önemli konuların başında sevimli dostlarımızın yolculuk yapmakta oldukları araçlardır. Mutlaka bir yerden başka bir yere giderken hijyenik şekilde hizmet vermekte olan pet taksi  seçimleri yapmanız önerilir. Bu sayede başta virüsler ve parazitler olmak üzere pek çok bulaşıcı hastalığa karşı sevimli dostlarınızı koruma altına almış olacaksınız.
  • Pet kreş seçimi; çalışan kişiler devimli dostlarının tüm gün evde kapalı bir şekilde kalmasını istemez. Bu nedenle pet kreş desteği almak isterler. Özellikle bakıma ve hijyen konusuna özen gösteren pet kreşlerden hizmet alınması önerilmektedir.
  • Beslenme şekli; evcil hayvana sahip olan kişilerin dikkate alması gereken konulardan biri de kesinlikle beslenme konusudur. Özellikle çiğ et yenilmesinden kaçınılması gerekir. Çünkü çiğ et içerisinde pek çok parazit barındırabilmektedir. Bu durumda da başta kalp kurdu olmak üzere daha oldukça farklı parazitler evcil dostlarımıza bulaşabiliyor.
  • Belirtiler; bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en önemli yollarından biri de evcil dostumuzun mutlaka iyi şekilde gözlemlenmesi olacaktır. Burada en ufak bir belirti bile gördüğünüzde hemen veteriner kontrolüne gitmeniz önerilir.

Tüm bu konulara dikkat ettiğiniz sürece Evcil hayvanlarda bulaşıcı hastalıkları önleme yolları hakkında daha çok bilgiye sahip olup, onları koruma altına alabilirsiniz.