Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedilerde İdrar Yolu Hastalığı

Kedilerde İdrar Yolu Hastalığı

Bilindiği üzere kediler en temiz sevimli dostlarımızın başında gelmektedir. Bu nedenle en ufak bir mikrop kapma durumlarında hemen sağlıklarını yitirebiliyorlar. Özellikle kedilerin en çok dikkat çeken yanı idrarlarını düzgün bir şekilde kedi kumuna yapmalarıdır. Bu durum sayesinde, kedilerde idrar yolu hastalıkları minimuma inmiş olur. Ama gerek mikrop kapma durumları  nedeni ile gerekse soğuk hava gibi nedenlerden dolayı çok çabuk olarak idrar yolu enfeksiyonu kapabiliyorlar. Kedilerde idrar yolu hastalığı kısa sürede tedavi edilmez ise zamanla patili dostlarımızın günlük yaşantısını aşırı şekilde zarar verirken günlük rutinlerini de yapamaz hale gelebiliyorlar.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonları Neden Olur?

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonları bazı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bunlardan bazıları ise;

  • Kendi kedi kumu yerine başka bir yere idrarını yapmak; bilindiği üzere kediler hem psikolojik olarak hem de bünyeleri olarak naif hayvanların başında gelir. Farklı yere idrarlarını yapmak kedilerin alışık olmadıkları yani vücutlarının dirençli olmadıkları bazı mikroplarla karşılaşmalarına neden olur. Bu da idrar yolu enfeksiyonları nedenlerinin başında gelmektedir.
  • Üşümek; kediler hassas canlılardan oldukları için genelde sıcak ortamları severler. Soğuk havada üşüyen kedilerde ise idrar yolu enfeksiyonu ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle kedi sahipleri kış mevsimlerinde daha dikkatli olmalıdır.
  • Mesane taşları; gerek beslenmeden kaynaklı gerekse dış etmenlerden kaynaklı mesane taşları ortaya çıkabiliyor. Bu taşlar ise zamanla kedilerde idrar yolu enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dolayısı ile eğer mesane taşı sorunu varsa hemen tedavi edilmesi şarttır.
  • Yanlış beslenme; pek çok hastalığın esas nedenleri arasında kesinlikle yanlış beslenmeler gelmektedir. Bu nedenle her kedi kendine özel mamalarla beslenmelidir.

Kedilerde İdrar Yolu Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde enfeksiyonel hastalıklardan biri de idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bu türlü hastalıklarda belli başlı belirtiler gözlemlenir. Bu belirtiler kesinlikle dikkate alınmalıdır. Kedilerde idrar yolu hastalığı belirtileri ise;

  • Halsizlik; kediler canlı ve aktif canlılardır. Ev sahipleri tarafından sürekli oyun oynatılan bu canlılar idrar yolu enfeksiyonlarına yakalandıklarında artık hareket etmek istemezler. Yani tüm gün oyun oynamak yerine hep uyumak isterler.
  • İştahsızlık; idrar yolu sorunlarının başında iştahsızlık problemleri gelmektedir. Özellikle en sevdikleri yiyecekleri bile artık yemek istemezler.
  • Sık sık idrara çıkma; kedilerde idrar yolu hastalığı belirtilerinden biri de sık sık idrara çıkma durumudur. Hatta bazı durumlarda kediler kendi kedi kumuna yetişemeyip, farklı yerlere de idrarlarını bırakabiliyorlar.
  • Karın ağrıları; kediler eğer karınlarını içeriye çekip miyavlamayı sürdürüyorsa muhtemelen bir idrar yolu enfeksiyonu sorunu ile karşı karşıyadır. Bu nedenle kedileri her zaman düzenli bir şekilde gözlem altında tutmanız önerilmektedir.

Her hastalık gibi idrar yolu sorunları da mutlaka en kısa sürede tedavi edilmesi gereken durumların başında gelmektedir. Bu sayede aşırı zayıflama ve keyifsiz bir hale gelme durumlarından kedinizi kurtarabilirsiniz.