Minik Dostlarımızdan Haberler

Leishmania Hastalığı Belirtisi

Leishmania Hastalığı Belirtisi

Kanamalı hastalıklar evcil hayvanlarımızı her zaman tehdit etmektedir. Çünkü parazitler, evcil dostlarımızın her zaman başına bela açabilme kabiliyetine sahiptirler. Birçok kene tarzı böcek ya da parazit, evcil dostlarımıza hayatı zindan ederken bize de çok ciddi çileler çektirmektedirler. Zaten Leishmania hastalığı belirtisi, genel olarak bu çerçeve de değerlendirilmelidir. Çünkü kanamalı hastalıklar hayvanlarda, özellikle kediler ve köpeklerde çok daha ağır geçmektedir. Zaten bu tip hastalıkların tanımlanmasındaki güçlükler ve tedavilerin zorluğu sebebiyle, birçok evcil dostumuzu bu hastalıklara kurban vermekteyiz.

Doğa evcil dostlarımıza çok çeşitli oyunlar hazırlamak konusunda çok mahirdir. Evcil hayvanlarımız genellikle dışarıda oynamayı, bağlarda bahçelerde koşturmayı çok severler. İlkbahar ayı geldiğinde hem kediler hem de köpekler dışarıdan eve adeta gelmek dahi istemezler. Birde mevsim geçişleri ve çiftleşme mevsimleri de işin içine dâhil olunca evcil hayvanlarımız evlerine yemek içmek dışında hiç uğramazlar. Bazı kızgınlık döneminde, evcil hayvanlarımız yeri gelir 15 gün evine dahi uğramaz. Hepimiz oldukça endişe ederiz başına bir iş geldi mi diye.

Evcil dostlarımızın dışarıdaki düşmanları sadece kendi türleri değil aynı zamanda farklı farklı çok sayıdadırlar. Özellikle görünmeyen düşmanlardan birisi olan Leishmania hastalığı belirtisi, birçok evcil hayvanda hiç belirti vermeden sinsice ilerlemektedir. Bu hastalığın en önemli sebeplerinden birisi, evcil dostumuzun kanına karışan bakterilerdir. Bu bakteriyel larvalar, evcil dostlarımızın kanını emerler ve mikropları onların kanına karıştırırlar. Bu da onların kanlarındaki iltihap oranının artmasına ve dolayısıyla hasta olmalarına sebep olur. Bu evcil dostumuzun yaşamının sonu anlamına gelir.

Leishmania Hastalığı Belirtisi

Leishmania Hastalığı Belirtisi ve Sebepleri

İnsanlar da dahil olmak üzere birçok kene ve tatarcık sineği türü insan derisinin içine yuva yapabilirler. Ayrıca et yiyebilen böcekler olması sebebiyle de çok ciddi hastalıklara sebep olabilirler. Bunlardan biri de Leishmania hastalığıdır. Bu hastalık, insanlara geçebilmesi sebebiyle de çok tehlikelidir. Evcil dostlarımızın deri altlarına yerleşen tatarcık, kene, kum piresi gibi ölümcül böcekler bu hastalığın mikrobunu kanı emdikleri yerden vücuda karıştırırlar. Zaten Leishmania hastalığı belirtisi ilk olarak evcil hayvanınızda halsizlik, kusma, iştahsızlık, kanlı ishal ve kilo kaybı gibi belirtiler göstererek kendini belli eder.

Bu hastalığın en önemli sebeplerinden birisi, evcil dostunuzun oyun oynadığı ya da dolaştığı yerlerde mutlaka sinek veya böcek tarafından ısırılmasıdır. Bu hastalık mutlak suretle, kan emici böceklerle hayvanlara oradan da insanlara geçmektedir. Hastalığı önlemenin en önemli yolu ise, evcil dostunuza mutlaka pire tozu dökmeniz ya da pire tasması almanızdır. Ayrıca mutlaka haftada bir kere ılık su ve bol sabun ile evcil dostunuzu yıkamalısınız. Bu hastalık protozoal bir hastalık olduğu için insanlara da etki etme özelliği vardır. O sebepten dikkatli olunmalı ve mutlak suretle belirtiler görüldüğü anda veterinere gidilmelidir.