Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedilerin Gözü Neden İltihaplanır

Kedilerin Gözü Neden İltihaplanır

Dış görünüşleri ve sevimli hareketleri ile pek çok insanın içini ısıtan kediler aslında oldukça narin ve hassas canlılardır. Böylesine sevimli olan canlıların maalesef hasta olmaları, vücutlarının mikrop kapması oldukça kolay bir şekilde gerçekleşir. Sokaktaki kediler genellikle yaşamlarını toprak üzerinde veya kuytu köşelerde geçirmeyi severler.

Bulundukları bölge eğer çok pis bir yerse bu sevimli canlıların gözleri mikrop kapıp iltihaplanabilir. Tedavisi yapılmadığında körlüğe kadar gidebilen göz iltihaplanması maalesef günümüzde on kediden dördünde görülebilen bir hastalıktır. Kedilerin gözü neden iltihaplanır sorusunun ilk cevabı şüphesiz kirliliktir fakat bunun yanı sıra gerek kalıtsal gerek çevresel daha pek çok neden de mevcuttur.

Kedilerin Gözü Neden İltihaplanır

Kedilerin Gözünün İltihaplanma Nedenleri Nelerdir?

Kedilerin gözü neden iltihaplanır sorusunun diğer bir cevabı ise anne bakımı göremediklerindendir. Özellikle yavru kediler dünyaya geldiklerinde bağışıklık sistemleri çok düşüktür ve kendileri yalayıp temizleyemezler.

Bu nedenden dolayı anne kedi içgüdü olarak düzenli aralıklarla yavrularını yalar ve onları kir, toz gibi maddelerden temizler. Bu sayede gözlerinde enfeksiyon gibi herhangi bir problem yaşanmaz. Fakat anne ilgisi göremeyen kediler gözleri açıldıkları ilk andan itibaren enfeksiyonla karşı karşıya yaşamlarını sürdürürler. Bu kedilerin ev ortamında büyütülmesi her zaman daha sağlıklı olacaktır.

İltihaplı Gözün İyileşmesi İçin Yapılması Gerekenler

Genellikle yavru kedilerde meydana gelen fakat yetişkin kedilerde de sıklıkla karşılaşılan göz enfeksiyonu ilerlemeden tedavi etmek mümkündür. Bunun için ilk olarak kişinin hastalıklı gözü kir, toz, mikrop ve çeşitli etkenlerden arındırmak için ılık suyla temizlemesi gerekir. Ilık suyla güzel bir şekilde temizlenen göz daha sonra çay pansumanı yapılarak en azından bir miktar rahatlatılır. Çayın antioksidan özelliği olduğundan ötürü mikropların kırılması sağlanır.

Fakat iltihap ciddi boyutlara geldiyse kişilerin veteriner hekim önerisi ile çeşitli göz damlaları veya kremleri kullanmaları gerekir. Bu ilaçların kullanıldığı taktirde kedilerin gözleri tekrar eski haline gelir ve kör olmaktan kurtulurlar. Fakat damla, krem, çay pansumanı gibi şeyler yapılmazsa ve kedinin annesi yanında değilse kör olması maalesef oldukça yüksek bir ihtimaldir.

Sağlıklı ve Hijyenik Bir Taşıma İçin Pet Taksi Hizmeti

Kedilerin gözü neden iltihaplanır sorusunun ikinci bir nedeni ise şehirlerarası taşınma esnasında yaşanan kirliliklerdir. Günümüzde oldukça sık karşılaşılan bu durumun yaşanmaması için pet taksi hizmetleri etkili bir çözümdür.

Kedilerin gözünün iltihap kapmasındaki etkenlerden biri de pis bir ortamda yapılan taşımacılıktır. Pet taksi hizmeti sayesinde kedisini şehir dışına göndermek isteyen kişiler rahatlıkla güvenebilirler.

Hijyenik koşullar sunan ve hayvanın rahatlığını baz alarak taşımacılık yapan pet taksi hizmeti sayesinde kişiler şehir dışına veya uzak bir mesafeye taşınırken akıllarında soru işareti kalmaz. Siz de evcil hayvanınızı kısa veya uzun mesafelerde taşıtmak için bu hizmete rahatlıkla güvenebilirsiniz. En çok hastalanan evcil hayvanlar yazımıza da bakabilirsiniz.