Minik Dostlarımızdan Haberler

En Çok Hastalanan Evcil Hayvanlar

En Çok Hastalanan Evcil Hayvanlar

En çok hastalanan evcil hayvanlar;  Tabii olarak en çok beslenen evcil hayvanlar kedi ve köpek olarak bilinmektedir. Daha doğrusu ülkemizde bu iki hayvan evcil hayvan severlerin en çok tercih ettiği hayvanların başında gelmektedir. Bu hayvanlara genellikle kuş ve hamster gibi fare türleri de eklenebilmektedir. Son yıllarda hamster cinsi farelerin evcil hayvan kategorisinde önemli bir yer ettiğini söylemeden geçemeyeceğiz. Lakin bu hayvanların evcil oluşları beraberinde çok sayıda bakım masrafı da getirmektedir.

En çok hastalanan evcil hayvanlar; Evcil hayvanlar içinde en çok hastalanan hayvanlar kediler ve farelerdir. Özellikle hamster cinsi farelerin bünyelerinin zayıf olması aslında onların bir nevi handikabı sayılabilmektedir. Kediler yine nispeten protein ve ağırlıklı olarak sulu mamalarla beslendiklerinde çok sağlıklı olabilmektedir. Tabii olarak doğal ev yemeklerini veterinerler, tüm kedi sahiplerine tavsiye etmektedirler. Lakin fare cinsleri o kadar kolay beslenebilen hayvan türlerinden değildir. Eğer özensiz bakılan bir hamster cinsi fareye sahipseniz, evcil hayvanlardan bulaşan hastalıklar konusunda en riskli kategoridesiniz demektir.

En çok hastalanan evcil hayvanlar; Köpek cinsi hayvanlarında her ne kadar fareler kadar zayıf bünyeleri olmasa da, aynı tür hastalıklarla mücadele eden bir bünyeye sahip olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle köpek ve farelerde kuduz vakaları, bakımsızlık ve sağlıklı beslenme dışında dış etmenler sebebiyle oldukça yüksek görülmektedir. Farelerin, genel olarak dışarıda kuduz mikrobu ile temas etmiş bir fare ile yakınlaşması aynı hastalığa yakalanmasına sebep olacaktır. Nitekim köpekler de, evcil hayvanlardan bulaşan hastalıklar konusunda kuduz mikrobuna oldukça yakındır.

En Çok Hastalanan Evcil Hayvanlar

Evcil Hayvanlardan Bulaşan Hastalıklar ve Sebepleri

Köpeklerden başlayacak olursak, köpeklerden geçen hastalıklar genellikle kuduz ve uyuz gibi hastalıklardır. Lakin bazı mikrop türleri köpeklerde daha uzun yaşayabilmekte ve hatta insanlara daha fazla zarar verebilmektedir. Özellikle bazı köpeklerde şarbon hastalığı da görülebilmekledir. Bilindiği üzere şarbon, toprakta çok uzun süre yaşayabilen ve hayvanları kendine konak olarak kullanabilen bir virüs türüdür. Şarbon genel olarak hayvanların tüylerine yapışarak, insanların akciğerlerine inmekte ve akciğer enfeksiyonlarına sebep olmaktadır.

Bazı evcil kuş türlerinde görülen kuş gribi ve malta humması gibi hastalıklarda, evcil hayvanları tehdit eden en önemli hastalıkların başında gelmektedir. Çünkü kuşlarda, kediler ve köpekler gibi oldukça sosyal hayvanlardır. Kendi türleriyle sosyalleşmekten oldukça zevk alan çoğu kuş türü bu tip hastalıklara maalesef kolay yakalanabilmektedir. Özellikle kuş gribi konusunda, cins kuşlara sahip olan hayvan severlerin oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Aksi takdirde, bu hastalığa yakalanma olasılıkları yüksektir.

Tüm evcil hayvanlardaki hastalıklarından korunma yollarının başında temizlik ve evcil hayvanınızı banyo kültürüne alıştırmanız gelmektedir. Bu kültüre adapte olan evcil hayvanınızı ve kendinizi rahatlıkla hastalıklardan koruyabilirsiniz. Ayrıca antibiyotikli mamalar ve gıdaların tüketimi konusunda evcil hayvanınızı teşvik edici davranışlarınız hem sizi hem de minik dostunuzu korumaya büyük ölçüde yardım edecektir.