Minik Dostlarımızdan Haberler

Kediler Neden Tüy Döker

Son yıllarda pek çok insanın evine aldığı hayvanlardan olan kedilerde yaşanan başlıca problem tüy dökmedir. Pek çok kişi dökülen tüyler nedeniyle evlerine kedi almayı reddeder ve hatta sevmekten bil vazgeçer fakat bu durum abartıldığı kadar büyük bir problem değildir. Kedilerin vücutlarının büyük çoğunluğu tüylerle kaplıdır.

Bu nedenle tıpkı insanların saçı gibi dökülmesi oldukça olağandır. Kişilerin eğer astımı, solunum yetmezliği gibi hastalıkları yoksa dökülen kedi tüyleri herhangi bir hastalığa neden olmaz. Bazı zamanlar kedilerin tüylerinin daha fazla döküldüğü kanıtlanmış bir gerçektir bu nedenle kedi sahipleri kediler neden tüy döker sorusunu sıklıkla sorar.

Kediler Neden Tüy Döker

Mevsimsel Değişiklikler ve Kedilerde Stres

Kediler neden tüy döker sorusunun ilk cevabı kesinlikle strestir. Özellikle taşınma ve uzun yolculuklar esnasında kediler çok fazla strese girerler ve bu da onların tüylerinin dökülmesine neden olur. Onlara kendini iyi hissettirecek taşıma yöntemleri veya pet taksi yöntemi kullanılmalıdır. Pet taksi hem güvenli hem de konforlu bir şekilde evcil hayvanınız zarar görmeden taşıma işlemi yapabilir.

Bunun yanı sıra tüy dökümünde etkili olan diğer bir yöntem ise mevsimsel değişikliklerdir. Kediler özellikle bahar başlarında veya kış yaklaşırken tüm vücutlarındaki tüyleri yenilerler. Bu nedenden dolayı o dönemlerde çok fazla kedi tüyüyle karşılaşılması oldukça normal görülmelidir. Yaklaşık bir ay süren bu dönem sonrasında evcil hayvanınız tekrar eski haline dönecektir.

Kedilerin Tüy Dökmesinin Önüne Nasıl Geçilir?

Kedilerde tüy dökülmesinin önüne geçme istiyorsanız bilmeniz gereken ilk şey kediler neden tüy döker sorusunun cevaplarıdır. Kişiler kedinin sorununu anladığında kolaylıkla bunun çözülmesini sağlayabilirler. Özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan tüy dökülmelerinin önüne maalesef geçilemez fakat etrafın çok fazla kedi tüyü olması engellenebilir. O dönem boyunca her gün taranan kediler hem daha az yalanır hem de dökülen tüyler etrafa saçılmamış, tarağa toplanmış olur.

Bunun için çeşitli taraklar veya tüy toplama eldivenleri kullanılabilir. Bunun yanı sıra kedilerin tüy dökülmesini engelleyici vitaminler ve maltlar da mevcuttur. Kişiler eğer bu sorundan uzun zamandır şikayet ediyorlarsa veteriner hekim kontrolünde çeşitli vitaminlerin alınmasına başlayabilirler. Stres gibi faktörlerin ortadan kaldırılması da tüy dökümünü büyük oranda azaltacaktır.

Dökülen Tüylerin Temizlemesini Nasıl Yaparız

Kedilerde dökülen tüylerin temizlenmesi maalesef süpürgeyle oldukça zorludur. Elektrik süpürgesi halı, koltuk gibi yerlere yapışan tüyleri almada oldukça iyi bir iş çıkarmaz. Bu nedenden dolayı bu tüylerin alınması için özel bantlar üretilmiştir. Kişiler bu bantları söz konusu alana yapıştırarak rahatlıkla ev içerisindeki tüylerin temizliğini yapabilirler.

Bunun yanı sıra tüy toplama eldivenleri de etrafa yapışan tüyleri almada işe yarar. Kişilerin eğer bu tüylere alerjisi varsa kedi sık sık taranmalı ve yattığı yerler bantlarla belirli aralıklarla temizlenmelidir.