Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedilerde Körlük Nedeni Parazit

Kedilerde Körlük Nedeni Parazit

Kedilerde körlük nedeni parazit; Kediler geçmiş bu yana uzun yıllardır insanlarla beraber yaşamaya alışmış minik canlılardır. Oldukça sevimli olan canlıların bünyeleri çeşitli hastalıklara yakalanmaya ise oldukça müsaittir. Bu hastalıkların arasında yer alan parazit, kedi vücudunda kabızlık, ishal, kaşınma, mide rahatsızlıkları ve hatta en önemlisi körlüğe kadar yol açabilir. Kedi vücudunda konak olarak yaşayan dış parazitlerin göz içerisinde de yaşaması mümkündür.

Parazitler için yaşamaya müsait olan bu yer maalesef kedinin gözünü kaybetmesine yol açabilir. Kedilerde körlük nedeni parazit öncelikle kızarıklık olarak kendini belli eder, bu durum biraz zaman sonra yerini akmaya, çapaklanmaya ve şişmeye bırakacaktır. En sonunda da göz tamamen kapanır ve üzerinde iltihap gibi bir tabaka oluşur. Gerekli müdahaleler zamanında yapılmadığında ise maalesef körlük kaçınılmazdır.

Kedilerde Parazit Neden Oluşur Neye Yol Açar?

Kedilerde körlük nedeni parazitin oluşmasındaki en önemli sebep pis ortamda büyüyor veya taşınıyor olmalarıdır. Kedilerde körlük nedeni parazit Çok çabuk bulaşır, taşınma esnasında bulaşmaması için pet taksi hizmetinden faydalanmak mümkündür. Bunun yanı sıra annesiz kalan minik yavrularda parazit oluşma ihtimali diğerlerine oranla çok daha fazladır.

Anne kedi yalayıp temizleyemediği için yavru kedi kendine bakamaz bir süre sonra gözü de dahil tüm vücudu parazitlerin yaşam alanı haline gelebilir. Gözünde parazit olan bir kedinin tedavisinde aşağıdaki aşamalar sırasıyla uygulanır:

  • Kedi öncelikle bulunduğu ortamdan pet taksi hizmetiyle bir kliniğe götürülür.
  • Kliniğe gelen kedinin gözü iltihaptan temizlenir.
  • Hem iç hem de dış parazit ilacı uygulanır.
  • Gözün iyileşmesi için çeşitli ilaçlar verilir.
  • Düzenli olarak gözün pansumanı yapılır.

Kedilerde Parazitten Kurtulma Yolları

Kedilerde körlük nedeni parazitten kurtarmak için önce teşhisi koyabilmek gerekir. Kedinin göz kapağı hafif bir şekilde yukarı aşağı oynatılarak göz çukurunda parazit, pire olmadığına iyice bakılmalıdır. Göz çukuru veya çevresinde eğer parazit varsa hızlı bir şekilde yukardaki işlemler uygulanır.

Kedinin gözü kapanma noktasına geldiğinde ise öncelikle akan irin temizlenmeli ve kedinin rahat etmesi sağlanmalı sonrasında ise pet taksi hizmeti sayesinde kliniğe veya tedavinin yapılacağı yere götürülmelidir. Bu durumda acele ve kararlı bir şekilde hareket etmek kedinin gözünü kurtarmak için çok önemlidir.

Kedileri Parazitlerden Nasıl Koruyabiliriz?

Kedileri parazitten korumanın aslında birçok yolu bulunur. Öncelikle eğer kedinizi bir yere götürecekseniz ama aracınız yoksa hem güvenli hem de sağlıklı olması bakımından pet taksi ile seyahat edebilirsiniz. Düzenli temizliği sayesinde pire, parazit gibi hastalıklar hayvandan hayvana bulaşmaz.

Bunun yanı sıra kedilerde körlük nedeni parazit ve daha pek çok konak canlıdan korunmanın diğer bir yolu ise düzenli olarak aşıya götürür. Aşı parazitin yaşamasına ve üremesin engel olarak kediyi oluşabilecek hastalıklardan korur. Hayvanın yaşadığı alanı düzenli olarak temizlemek ve yediği yemekleri çiğ değil de pişmiş olarak vermek de onun vücuduna parazitin bulaşmasını engeller.