Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları

Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları

Kediler hepimizin de bildiği gibi oldukça sevimli ve narin yapıda canlılardır. Düzgün koşullarda bakılmadığı zaman çok çabuk hasta olan bu canlıların en çok yakalandığı hastalıklardan biri de idrar yolu hastalıklarıdır. Genellikle erkek kedilerde fazlaca görülen bu durum hayat koşullarını oldukça kötü etkilemekle birlikte ihmal edildiği takdir de kediyi ölüme kadar götürür.

Kedilerde idrar yolu hastalıkları oluşmasında pek çok neden mevcuttur hastalığın tedavisi için öncelikle neden oluştuğu bulunmalı sonrasında ise gerekli işlem yapılmalıdır. Genetik sebepler haricinde aslında idrar yolu hastalıklarında erken tanı tedavinin çok kolay bir süreç olmasına etki eder.

Kedilerde İdrar Yolu Hastalığı Belirtileri ve Nedenleri?

Kedilerde idrar yolu hastalıkları pek çok belirtisi bulunur Örneğin kediniz sık sık idrara çıkıyor fakat çok az miktarlarda yapıyorsa, idrarında kan bulunuyorsa, genital bölgesini sürekli temizleme ihtiyacı duyuyorsa büyük ihtimalle idrar yolu rahatsızlığı bulunuyordur.

Erken teşhis koyabilmek hayati önemdedir bu yüzden kedinizi normal zamanlarında bile takip ediyor ve tuvalet çıkma sıklığını gözlemliyor olmanız gerekir. Kedinizin durumunu gözlemledikten sonra aracınızla veya pet taksi hizmetiyle en yakın kliniğe gidip tedaviye başlamanız gerekir. İdrar yolu hastalığının nedenleri ise şunlardır:

  • İdrar kesesinde oluşan taşlar.
  • Genetik (anne veya babadan geçen) hastalıklar.
  • İlerleyen yaş ile organların görevini tam anlamıyla yerine getirememesi.
  • Tercih edilen mamanın kalitesi
  • İdrar kesesi iltihaplanması

Kedilerde İdrar Yolu Hastalığı Tedavisi

Kedilerde idrar yolu hastalıkları pek çok sebebi ve bu sebeplere ilişkin tedavi yöntemi bulunur. İdrar kesesinde bulunan taşlar veya genetik rahatsızlıklardan ötürü oluşan idrar yolu hastalıkları cerrahi müdahale gerektirebilir. Mamanın kalitesine bağlı hastalıklar ise kedinizin sağlığına ve vücuduna uygun mamaya geçilerek çözülebilir.

Özellikle alt segmentte bulunan kalitesiz mamaların içerisinde etten çok tahıl ve benzeri ürünler bulunduğundan ötürü kediler çok kolay bir şekilde idrar yolu hastalıklarına veya kabızlık, ishal gibi bağırsak hastalıklarına yakalanabilirler. Mama değişikliğinde idrarda kan görünmesi, kedinin sürekli tuvalet kabında inleme sesi çıkarması ciddi problemler olduğunun göstergesidir. Bu durumda acilen verdiğiniz mamayı kesmeli ve hayvanınızı pet taksi ile kliniğe götürmelisiniz.

Kedileri İdrar Yolu Hastalıklarından Korumanın Yolları Nelerdir?

Kedilere idrar yolu hastalıkları bazen de kötü taşınma şekilleri yüzünden bulaşabilir. Bu durumun yaşanmaması için tamamen güvenilir ve hijyenik olan pet taksi ile ulaşımı sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kedinin idrar yolu hastalığına yakalanmaması için yaptığı tuvaleti düzenli olarak kontrol etmeli ve onun sağlığına en uygun orta veya üst segment mamaları tercih etmelisiniz. Stresli durumlar da kedinin bu hastalığını etkileyebileceğinden ötürü onun için stresten ve gürültüden uzak sakin bir ortam hazırlamalısınız. Bu sayede kediniz yalnızca idrar yolu hastalıklarından değil daha pek çok hastalıktan da korunmuş olur.