Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedilerde Böbrek Hastalıkları

Kedilerde Böbrek Hastalıkları

Kedilerde en sık şekilde görülen hastalıklardan biri de böbrek hastalıklarıdır. Kedilerde böbrek hastalıkları konusu asla geri plana atılmamalı ve en baştan önlemler alınmalıdır. Özellikle yaşlı kedilerde sık görülen bu durum hemen tedavi edilmez ise ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bu nedenle ilk olarak kedilerde böbrek hastalıkları konusunda bilgi sahibi olmanız ve hemen bu konu ile ilgili durumları mutlaka bir veteriner hekime danışmanı gerekmektedir. Bilindiği üzere böbrek hastalıkları, vücudun en önemli bölgesinde yer aldığı için önlem alınmadığı takdirde böbrek fonksiyonlarının yerine gelmesini engeller. Öte yandan kedilerde ortaya çıkan böbrek hastalıkları belirti olarak çok şekilde kendini göstermeyebiliyor. Bu nedenle sevimli dostlarınızda görülen en ufak sağlık sorunlarında bile bir pet taksi yardımı ile hemen tedaviye götürmeniz önerilir.

Kedilerde Böbrek Hastalıklarının Belirtileri

Tıpkı insanlar gibi sevimli dostlarımız, can yoldaşlarımız da yaş almaya bağlı olarak çeşitli hastalıklara kapılabiliyor. Bu gibi durumlarda ise kedilerin yavru iken mutlaka tüm aşılarının zamanında yapılması tavsiye edilir. Akabinde her türlü hastalığa karşı mutlaka beslenmelerine ekstra özen gösterilmesi gerekir. Daha sonra ise eğer kedilerde böbrek hastalıkları mevcut ise bu yönde tedaviye başlanmalıdır. Kedilerde ortaya çıkan böbrek hastalıklarının bazı belirtileri ise;

  • Kilo kaybı; ilk olarak yavaş bir kilo kaybı ile bu hastalık kendini göstermeye başlar. Daha sonra yani ilerleyen böbrek hastalıklarında kilo kaybı iyice kendini belli ederek ilerler. Ama her kilo kaybı böbrek hastalığının belirtisi olmayabilir. Bu nedenle diğer belirtileri de bilmeli ve hemen veteriner tedavisine başlanması tavsiye edilir.
  • Sık sık idrar yapma; bu belirti böbrek hastalıklarında genel olarak en çok görülen belirtilerden biridir. Sık sık idrara çıkma ve idrar yaparken kedilerde zorlanmalar gözlemlenir.
  • Sık sık su içme; yaz aylarında kedilerde sık sık su içme her zaman görülür. Ama bu durum normalden fazla ise bir böbrek hastalığının belirtisi olarak gözlemlenebiliyor. Dolayısı ile her zamankinden daha fazla su içen kediler için hemen böbrek hastalıkları testi ve muayenesi yapılmalıdır.
  • İştahta azalma; iştah azalması pek çok hastalığın ana belirtisi olarak görülür. Ama böbrek hastalıkları olan bir kedide hem su içme isteği fazla ise hem de iştahta azalma meydana geliyor ise mutlaka kedilerde böbrek hastalığı muayenesi yapılmalıdır.
  • Kusma; zaten iştahsız  olan kediler bir de yediklerini kusmaya başlar. Bu ilerleyen böbrek hastalıklarının en yaygın belirtisidir. Yani ilerlemiş durumlar karşısında ise hemen bir tıbbi yardım alınması gerekmektedir.

Tüm bu durumlar kedilerde böbrek hastalıkları belirtisi olmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlardaki kedilerde daha yaygın bir şekilde görülür. Bu nedenle sevimli dostların mutlaka iyi bir gözetim altında tutulması şarttır. Sizler de evlerinizde besleyip, can dostunuz olarak gördüğünüz kedileriniz için daha dikkatli olmalısınız.