Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Kedi Ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Evcil dostlarımızda tüy dökülmeleri kaçınılmaz durumların başında gelmektedir. Her dostumuzun cinsi farklı olduğu için tüylerinin uzunluları ve renleri de farklıdır. Yani her patili dostumuz aynı oranda tüy dökmez.  Her patili dostumuzun tüyleri beli aralıklarla eskir. Bunun üzerine yeni tüyler çıkması için eskiyen tüyler dökülür. Ama bu durum normal olarak algılanıp, bir panik havası içine girmekten kesinlikle kaçınılması gereken durumlardandır. Fakat bazı kedi ve köpeklerimizde her zamankine göre daha fazla tüy dökülmeleri yaşanabilir. Bu durum daha çok mevsim geçişlerinde görülmektedir. Çünkü mevsim geçişlerinde tüyler her zamankine göre daha hızlı bir şekilde yenilenmektedir. Öte yandan kedi ve köpeklerde tüy dökülmesi sadece bu durumlara bağlı olarak değil, bir takım hastalıkların belirtisi olarak ta karşımıza çıkmaktadır. Dolayısı ile her zamankine göre aşırı tüy dökülmesi yaşayan sevimli dostlarımızı mutlaka muayeneye götürmeniz şarttır.

Kedi Ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi Hangi Hastalığın Habercisidir?

Kedi ve köpeklerde tüy dökülmesi bazı hastalıkların belirtisi olmaktadır. Bu nedenle ilk olarak patili dostlarımızda tüy dökülmelerine neden olabilecek hatalıklar hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmanız önerilmektedir. Bu hastalıklardan bazıları ise;

  • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları; gerek kedilerde olsun gerekse köpeklerde olsun sağlıksız beslenme tüy dökülmelerini beraberinde getirmektedir. Bu nedenle ilk olarak beslenme konusuna dikkat etmenizde fayda vardır.
  • İç parazitler; kedilerin bağırsak ve midelerinde yaşayan parazitler tüy dökülmelerine sebebiyet vermektedir. Elbette bu durum sadece kediler için geçerli olmayıp, köpek dostlarımız için de geçerlidir. Bu nedenle hem kedilerin hem de köpeklerin iç parazitlere maruz kalmaması adına mutlaka aşılarının tam olarak yapılmalarında fayda vardır.
  • Dış parazitler; kedilerin ve köpeklerin derilerinde ve tüylerinde istenmeyen parazitler meydana gelmektedir. Bu parazitler tüylerin hızlı bir şekilde dökülmesine neden olmaktadır. Dolayısı ile tüy bakımlarının ve yine gerekli aşıların zamanında yapılması çok önemlidir. Özellikle bit, pire veya kene gibi durumlar var ise mutlaka hızlı bir şekilde arındırılması gerekir.

Kedi Ve Köpeklerde Tüy Dökülmeleri Nasıl Engellenir?

Kedi ve köpeklerde tüy dökülmelerini engellemek için yapılması gereken bir takım uygulamalar mevcuttur. Bu nedenle hem tüy dökülmelerini engellemek amacı ile hem de daha sağlıklı bir şekilde yaşamalarını sağlamak amacı ile verilen konulara dikkat edilmesi şarttır. Kedi ve köpeklerde tüy dökülmesi durumu yaşayan kişilerin yapmaları gerekenler ise;

Tüy bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Tüy dökülmelerini önlemek için mutlaka her patili dostun kendi cinsine uygun şekilde tüy bakımlarının yapılması gerekir.

Aşıların zamanında yapılması da en önemli konuların başında gelmektedir. Çünkü aşısı olmayan evcil dostlarımızda iç parazit ve dış parazit gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.  Bu da tüy dökülmelerinin en başlıca sebeplerinden bir tanesidir.

Öte yandan kesinlikle beslenme konusuna da ayrıca dikkat etmenizde fayda olacaktır.