Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Ve Köpeklerde Kusma Sebepleri Nelerdir?

Kedi Ve Köpeklerde Kusma Sebepleri Nelerdir?

Kedilerimiz ve köpeklerimiz bizler için çok değerli canlılar arasında yer almaktadır. Ancak bazı dönemlerde sağlıklarını yitirebiliyorlar. Özellikle patili dostlarımızın en çok hastalandığı dönemler mevsim geçişleri olarak gözlemlenmiştir. Bu nedenle mevsim geçişlerinde sevimli dostlarımızın sağlıklarına daha fazla dikkat ederek onları her an gözetim altında tutmamızda fayda vardır.

Farklı türden hastalıkların bir takım belirtisi olarak karşımıza çıkan kusma durumları evcil hayvanlara sahip olan kişileri korkutabilmektedir. Bu durumda ise en çok merak edilen konu kedi ve köpeklerde kusma sebepleri nelerdir? Sorusunu beraberinde getirmektedir. Kusma yiyeceklerden olabileceği gibi iç hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu nedenle evcil hayvanlara sahip olan kişilerin mutlaka kedi ve köpeklerde kusma sebepleri nelerdir? Sorusunun yanıtını bilmeleri gerekmektedir.

Kedi Ve Köpeklerde Kusma Nedenleri

Kediler ve köpekler cinslerine göre bakımları yapılması gereken canlılardandır. Kesinlikle bakımlarına daha fazla özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca her hangi bir hastalık karşısında asla geciktirmeden bir veteriner kontrollerine gitmeleri de önerilmektedir. Çünkü patili dostlarımızda yaşanabilecek en ufak bir hastalık bile hem onların hem de sevimli dostlara sahip olan kişilerin üzülmesine neden olmaktadır. Kedi ve köpeklerde kusma sebepleri nelerdir?

  • Güneş çarpması; özellikle yaz aylarında çok fazla güneşte kalan sevimli dostlarımızın vücudu gerektiğinden fazla ısındığında güneş çarpması meydana gelir. Bu durumda gözlerde kararma, kusma ve bayılma gibi belirtiler gözlemlenir. Dolayısı ile güneşte çok fazla zaman geçirmemeye ekstra dikkat etmeniz önerilmektedir.
  • Kalp paraziti; kalp paraziti daha çok köpeklerde görülen kalp kurtları, kalbin içinde çoğalıp, beyne kadar ilerleyebiliyor. Bu durumda ilk olarak kusma gibi belirtiler karşımıza çıkmaktadır. Eğer hemen önlem alınmaz ise ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle kusma gibi en ufak bir durumda bile mutlaka tedavi için veterinere gidilmesi şarttır.
  • Besin zehirlenmesi; tarihi geçmiş mamalar veya diğer yiyecekler patili dostlarımızın besin zehirlenmesi ile karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır. Besin zehirlenmesi durumunda patili dostlarımız için mide yıkama operasyonları yapılmalıdır.
  • Gençlik hastalığı; bilhassa köpekler için çok tehlikeli olan gençlik hastalığı sık sık kusmalara neden olmaktadır. Bu durumda köpeklerde ani şekilde kilo kaybı ve halsizlik durumları ortaya çıkmaktadır. Gençlik hastalığı için zamanında aşıların tam olarak yapılması önerilir.
  • Üşütme; kediler bünyesel olarak diğer canlılara göre biraz daha hassastır. Bu da en ufak soğuklarda bile üşütmelerine neden olur. Özellikle kış mevsimlerinde kedilerin üşütme gibi durumlarına daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Öte yandan çok soğuk besinlerle beslenmemeleri de şarttır.

Tüm bu hastalıklar kedi ve köpeklerde kusma sebepleri nelerdir? Sorusunun yanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle tüm bu hastalıkların kedi ve köpeklerinizde olmadığından kesinlikle emin olmanız şarttır.