Minik Dostlarımızdan Haberler

Kediden Köpeğe Hastalık Geçer Mi?

Kediden köpeğe hastalık geçer mi?

Kediler ve köpekler adeta evlerimizin neşesi haline gelmiştir. Bazı kişiler ise evlerinde hem kedi hem de köpek beslemektedir. Ama bu durum bazı zamanlar daha yorucu olabiliyor. Yani iki farklı cinsteki sevimli dostumuzu bir arada yetiştirmek her iki cinsi de sağlıklı olarak tutmak zor olabiliyor. Bu nedenle pek çok kişinin esas merak ettiği soruların başında kediden köpeğe hastalık geçer mi? Sorusu gelmektedir.

Bazı bulaşıcı hastalıklar sadece aynı cinsteki hayvanlara geçmektedir. Bazı hastalıklar ise kedilerden köpeklere veya köpeklerden kedilere doğrudan bulaşabiliyor. Hatta bazı hastalıklar sevimli dostlarımızdan insanlara bile kolaylıkla bulaşabiliyor. Bu nedenle kesinlikle kediden köpeğe hastalık geçer mi? Sorusunun yanıtını bilmenizde fayda vardır.

Kedilerden Köpeklere Geçen Bulaşıcı Hastalıklar

Pek çok hastalık türü mevcuttur. Bunlardan birçoğu bulaşıcı olmadığı gibi yine pek çoğu da bulaşıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle kesinlikle evcil hayvanlarda bulaşıcı hastalıkları önleme yolları hakkında net bilgilere sahip olmanız önerilmektedir. Kediden köpeğe hastalık bulaşır mı? Kedilerden köpeklere ve insanlara bulaşan hastalıklar nelerdir? Sorularının cevabı ise;

  • Saç kıran hastalığı; bir tür deri mantarı olan saç kıran hastalığı, kedilerde ve köpeklerde çok ciddi anlamda rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle bulaşıcı olan saç kıran hastalığına yakalanan sevimli dostlarımızı diğer patili dostlarımızdan ayrı tutmamız gerekiyor. Aynı eşyaları kullanmamaya da ekstra özen göstermenizde fayda vardır.
  • Uyuz; uyuz deri altına yerleşip, canlı kanı ile beslenen bir hastalık türüdür. Bu hastalıkta aşırı kaşınma, ateş, iştahsızlık ve çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Uyuz bulaşıcı bir hastalık olduğu için sevimli dostlarımızın bir arada bulunması hiç doğru olmaz. Öte yandan uyuz sadece hayvandan hayvana değil, hayvandan insana veya insandan hayvanlara da bulaşabilen bir hastalıktır. Çok daha dikkatli olunması şarttır.
  • Mide kurtları; hayvanlarda en sık görülen hastalıkların başında mide ve bağırsak parazitleri gelmektedir. Özellikle ani bir şekilde aşırı zayıflama ve koşarken çabuk yorulma gibi durumlar mide ve bağırsak parazitlerinin en büyük belirtileri arasında yer almaktadır. Mide ve bağırsak kurtlarının bulaşıcılığını önlemek amacı ile sevimli dostlarımızın dışkılarını en iyi şekilde temizlemeniz önerilir.
  • Kuduz; kuduz ciddi ölümlere neden olan çok salgın bir hastalıktır. Uzun süredir kuduz hastalığı görülmemiştir. Ama günümüzde artık eskisine oranla daha fazla kuduz salgınına rastlamak mümkündür. Özellikle kedi tırmalamasından, diğer hayvanlara ve insanlara bulaşmaktadır. Öte yandan köpeklerde ısırma ve salya gibi etmenler nedeni ile bulaşma riski çok fazladır. Kediden köpeğe hastalık geçer mi? Diye sorulduğunda kuduz hastalığına daha fazla önem vermeniz gerekir.

Sevimli dostlarımızdan bulaşan hastalıkları önlemenin en iyi yolu kesinlikle hijyendir. Yani kedilerimizi ve canımız kadar sevdiğimiz köpeklerimizin bakımlarını daha fazla dikkatli bir şekilde yapmamız gerekmektedir.