Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Gribi Belirtileri

Kedi Gribi Belirtileri

Soğuk havaların gelmesi ile hastalıkların görülme sıklığı artış gösteriyor. Üstelik bu durum insanlara has olmamakla birlikte tüm canlıları etkiler.  Evcil dostlarımızda bu soğuk havaların gelişinden oldukça etkilenmektedir. Can dostlarımız hastalık kapılmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaştığımızda hastalık ile doğru mücadele etmek adına kedi gribi belirtileri diğer pek çok hastalık gibi doğru tespit edilmesi gerekiyor.

Kedilerde burun akıntısı,  öksürük ve  boğaz şişliği göz akıntısı için en çok kedi nezlesi dense bile bu belirtiler kedi gribi belirtileridir. Bu duruma kedi nezlesi denmemelidir . Çünkü kedilerde nezle görülmemektedir. Bu burun akıntısı, göz akıntısı öksürük vb. özellikler kedi gribi belirtileridir.

Kedi Gribinde Bilinmesi Gerekenler!

Nasıl ki insanlar gribal enfeksiyonlara yakalayabiliyor ise kediler de yakalanırlar. Kedi gribi genel anlamda insanların yaşadığı gribin aynı özelliklerini taşımaktadır sadece ufak tefek bir kaç fark vardır.

Genel olarak kedi gribinin belirtileri şu şekilde görülmektedir:

  • Halsizlik
  • Uyuma isteği
  • Hapşırma
  • Göz sulanması
  • Göz akıntısı
  • Burun akıntısı
  • Tıkanıklık
  • Öksürük
  • İştahta azalma

Kedi gribi belirtileri enfeksiyonun nedenine ve solunum sisteminde nereye yerleştiğine dair farklılık gösterebildiği gibi bir kedinin cinsine, yaşına göre de bu maddeler arasındaki kedi gribi belirtileri farklılık göstermeli.

Eğer bir kedide bu yukarıdaki belirtilerden kedi gribi belirtilerinden bir ya da bir kaçı bulunuyorsa muhtemeldir ki grip olmuştur. Bu kedi gribi insanlarda olduğu gibi hayvanlar da ağır geçer. Yeni doğan bir yavru olması, yaşlı olması ya da kronik bir rahatsızlığa sahip olması gibi durumlar hastalığın seyrini hızlandırmalı

Kedi gribi ilerledikçe yol açtığı şikâyetler artar ve kedi iştahsızlık yaşar. Bu sebeple de her zamankinden daha az su içer mümkün olduğunca böyle bir süreçte bolca şu içirilmelidir.  Vakit kaybetmeden bir pet taksi çağrılarak bir veterinere gidilmelidir. Pet taksi insan dostu olan hayvanların seyahate gitme dışarı çıkma veterinere gitme gibi durumlarında devreye giren rahat ve güvenilir bir alternatiftir. Pet taksi kullanmanın en önemli avantajı temiz olmasıdır. Arabaların iç ve dış temizliği mantar ya da bakteri oluşumunun engellenmesi için özel spreyler kullanılıyor olması önemli bir tercih sebebidir. Araçların bagaj kısmı can dostlarımız için yumuşak bir halı ile hazırlanmıştır. Yolculuk esnasında asla bir toplu taşıma aracında bulamayacağı konforu bulacaktır. Evcil hayvan sahiplerinin sıklıkla tercih edebileceği 7/24 hizmet sunan ve hiç stres yaşatmayan bir hizmettir.