Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi ve Köpeklerde Mide İltihabı

Kedi ve Köpeklerde Mide İltihabı

Patili dostlarımız kedi ve köpeklerin her zaman için kalplerimiz de ayrı bir yeri vardır. Onlar en yalnız zamanlarımızda bizlere yarenlik ederler. Tıpkı bir çocuk gibi sağlıklarıyla, beslenmeleri ile birebir yakından ilgilenmek gerekir. Bir köpeği ya da kediyi hasta görmek sahibini her zaman için üzen bir durumdur. En çok rastlanan rahatsızlıklardan bir tanesi de kedi ve köpeklerde mide iltihabı hastalığıdır. Bu tip bir durumda yapılacak olan işlemler ve alınacak olan önlemler ile ilgili bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Kedi ve Köpeklerde Mide ve Sindirim Hastalıkları

Özellikle sindirim problemleri skonusu olduğunda bilinçli olmak her zaman için fayda sağlar. Özellikle sindirim sistemindeki enfeksiyonlarda yiyecek, içecek ya da istenmeden dışkı yenmesi sonucunda ciddi mide iltihaplarının olması muhtemel olasılıklar arasındadır. Bakteriyel enfeksiyonlar kötü bakterilerin sindirim içerisinde yerleşerek tahriş etmesi ile mide de yüksek ve mukavemetli bir iltihap oluşmasına yol açar.

Mide iltihabının en belirgin özelliklerinden bir tanesi kedi ya da köpeklerin ishal olmasıdır. Kedi ve köpeklerde mide iltihabı oluşmuş ise bakteriyel enfeksiyonların geçebilmesi için antibiyotik tedavisi uygulanır. Viral enfeksiyonlar nedeniyle de kedi ve köpekler de mide iltihabı görülmesi söz konusudur. Burada bahsedilen viral durumu, başka hasta köpeklerle temas halinde olması durumunda kedi ya da köpeklerin birbirine bu iltihabî bulaştırılması nedeniyle olur. Bu semptomların düzeltilebilmesi için de verilen enfeksiyon önleyici antibiyotik tedavileri ve yeterli derecede sıvı alımının sağlanması gerekli olacaktır.

Parazitler Mide İltihabına Yol Açar mı?

Mide iltihabının bir diğer enfeksiyonlar sebeplerinden bir tanesi de parazitlerdir. Özellikle sindirim kanalından geçerek bağırsağa yerleşen parazitler, mide hitabını artırıcı özelliklere sahiptir. Tam ve dengeli beslenmeler sağlanmadığı sürece ve köpeğin ihtiyacı olan besin maddelerin alınmaması durumlarında mide üzerinde iltihabi durumların oluşması söz konusudur. Kediler ve köpekler uzun süre yaşayabilmek ve sağlıklarını koruyabilmek adına vücutlarının ihtiyaçları olan protein ya vitamin karbonhidrat ve mineral dengesini sağlamak zorundadırlar.

Kedi ve Köpeklerde Mide İltihabı Olmaması İçin Yapılması Gerekenler

Herhangi bir şekilde kedi ve köpeklerde mide iltihabı oluşumunu engelleyebilmek için besinler ile ilgili dengeli beslenme takviyelerinin yapılması gereklidir. Çok yemek yiyerek kedi ve köpekler midelerinin şişmesi engellenmelidir. Aşırı yemek yenildiğinde oluşan iltihap nedeni bir midede hayatını tehdit edecek hastalıkların oluşması olası bir durumdur. Midede gaz oluşumları ve gaz birikimlerinden de iltihabi durumların oluşması gerçekleşebilir.

Kedi ve köpeklerde en çok karşılaşılan ve midede iltihap oluşmasına neden olan konulardan bir tanesi de yabancı bir cismin yutulmasıdır. Yabancı cisimlerden kasıt, kanca, koçan, kemik, sicim, iç çamaşırı, çorap ya da oyuncak gibi küçük cisimleri yuttukları takdirde midede ölümcül sonuçlara sebebiyet verebilir. Köpeğinizle ilgili olarak herhangi bir şekilde mide sorunu olduğunu; ishal, kusma ve kabızlık gibi şikayetlerden anlayabilmeniz mümkündür. Böyle bir durumda kedi ve köpeklerde mide iltihabı sorunun halledilebilmesi için en yakın veteriner hekime gitmek ve endoskopi ile gerekli kontrolleri yapıldıktan sonra ihtiyaç halinde ameliyat ile bu iltihabın alınması gerekmektedir.