Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Paraziti Kör Eder Mi?

Kedi Paraziti Kör Eder Mi?

Kedi paraziti en tehlikeli hastalıkların başında yer almaktadır. Bu tür parazitler kedilerin bağırsaklarında yaşayıp, çoğalmaktadır. Ancak bu konu ile alakalı en fazla merak edilen konu kedi paraziti kör eder mi? Sorusudur. Eğer kedilerinizin hemen tedavi edilmeme gibi bir durumu varsa kedi paraziti kedilerde yüksek oranda görme kayıplarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Üstelik bu durum sadece kedi ve diğer hayvanlarda  değil insanlar için de ciddi sorunların başında gelmektedir. Kedilerden insanlara bulaşan bir tür parazit olan kedi paraziti, insanlarda da görme kayıplarına neden olmaktadır. Dolayısı ile hem kedilerin hem de sizin çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Kedi paraziti kör eder mi? Sorusunun yanıtı ile ve tedavi şeklini öğrenerek artık bu türlü parazitlerin üstesinden daha kolay bir şekilde gelebilirsiniz.

Kedi Paraziti Nasıl Bulaşır?

Kedi paraziti kedilerin bağırsaklarında büyüyüp gelişen bir türdür. Bu parazitler elbette kedilerin dışkıları ile toprağa karışmaktadır. Yağmur ve rüzgar gibi doğa olayları ile farklı yerlere dağılabiliyor. Örneğin evlerde tüketmekte olduğumuz marul gibi yeşilliklerin üzerinde de birikmeleri söz konusudur. Yani buradan insanlara da rahatlıkla bulaşmaktadır. Bu konuda ilk olarak kedi paraziti kör eder mi? Sorusunun cevabını bilmeniz ve daha sonra dikkatli olmanız önerilmektedir.

Kedi Paraziti Belirtileri Nelerdir?

Kedi paraziti en fazla dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir. Bu nedenle sizler ilk olarak kedi paraziti kör eder mi? Sorusunu sorduktan sonra hemen kedi paraziti belirtileri nelerdir? Sorusunu da sormanız gerekmektedir. Bu sayede her zaman daha hızlı bir şekilde önlem alma imkanına sahip olabilirsiniz. Kedi paraziti belli başlı belirtileri ise;

  • Ateş; kedilerde görülen ani ateş yükselmesi kedi parazitinin en belirgin belirtisidir. Bu nedenle kedilerin en ufak bir ateşi de olsa hemen bir veteriner tarafından destek almanız gerekmektedir.
  • Kilo kaybı; bilindiği üzere kedi paraziti kedilerin bağırsaklarında yaşayan asalak canlılardır. Buradan beslendikleri için kedilerde ani kilo kayıplarına neden olurlar. Kediniz her zaman beslenme rutinine uygun bir şekilde besleniyor ama yine de kilo kaybı varsa o halde hemen bir veterinere götürmeniz gerekir.
  • Depresyon; kedi parazitinde kedilerin depresyona girme olasılıkları oldukça fazladır. Günlük yaşamda her zaman uysal olan kediler kedi paraziti bulaştığında daha sinirli olabilmektedir.

Titreme; kedi paraziti olduğu durumda titreme nöbetleri ortaya çıkar.

Kedi Paraziti Tedavisi

Kedi paraziti mutlaka en kısa sürede tedavi edilmesi gereken durumlardan biridir. Bunun için kedilerin klinikte yatması bile gerekebilir. Ayrıca doktorun önerdiği ilaçlar da mutlaka zamanında ve aksatılmadan düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Öte yandan kedilerin çiğ etlerden ve hijyenik olmayan ortamlardan kesinlikle uzak tutulmasında fayda vardır.