Minik Dostlarımızdan Haberler

Kancalı Kurt Ve Yuvarlak Kurt Hangi Hayvanlarda Görülür?

Kancalı Kurt Ve Yuvarlak Kurt Hangi Hayvanlarda Görülür?

Evcil hayvanlardan insanlara bulaşan pek çok hastalık ve parazit mevcuttur. Bunlardan biri de kancalı kurt ve yuvarlak kurtlardır. Bu nedenle kancalı kurt ve yuvarlak kurt hangi hayvanlarda görülür? Sorusu olmaktadır.

Bu tür parazitler, evcil dostlarımızı rahatsız ettiği gibi insanlara da bulaşabiliyor. Dolayısı ile evlerinde evcil hayvan besleyen herkesin bu parazitler konusunda bilgisi olmalı ve evcil dostlarının bakımlarını doğru yönde yapmalıdır. Örneğin kedi ve köpeklerin bir yerden başka bir yere gidecekleri zaman pet taksi ile gitmeleri daha doğru olur. Çünkü pek çok hastalık gibi parazitler de kalabalık ve temiz olmayan yerlerden çok fazla bulaşmaktadır.

Kancalı kurt ve yuvarlak kurt kedilerde ve köpeklerde çok fazla görülür. Bunun nedeni ise kedi ve köpeklerin çok fazla hareketli olmaları ve sürekli dış ortama açık olmalarıdır. Eğer parklarda veya açık alanlarda sevimli dostlarınızı gezdirecekseniz, mutlaka bu tür bulaşıcı parazitlere karşı duyarlı olmanız gerekir. Temiz ve hijyenik ortamlarda kedi ve köpeklerinizi gezdirmeniz tavsiye edilir.

Kancalı Kurt Ve Yuvarlak Kurt Nasıl Bulaşır?

İlk olarak kancalı kurt ve yuvarlak kurt hangi hayvanlarda görülür? Sorusunun yanıtını öğrendikten sonra, kancalı ve yuvarlak kurt nasıl bulaşır? Sorusunun yanıtını da bilmeniz gerekir. Çünkü bu tür tehlikeli parazitler sadece sevimli dostlarımızı değil, bizim de hayatımızı zorlaştırmaktadır. Hatta yapılan araştırmalara göre kancalı kurt nedeni ile pek çok kişi hayatını yitirmektedir. Kancalı ve yuvarlak kurt parazitleri, ağız yolu ile bulaşmaktadır. Bu nedenle köpeklerin ve kedilerin temizlik, hijyen gibi konularına daha fazla özen göstermeniz gerekir. Eğer sevimli dostlarınız pek kreşlere gidiyorlarsa bu konuda özenli olmalı ve en temiz pet kreş hizmetleri almanız tavsiye edilir.

Evcil Hayvanlarda Kancalı Kurt Ve Yuvarlak Kurt Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Esasen kancalı kurt veya yuvarlak kurt olup, olmadığını anlamak çok zordur. Çünkü deri altına yerleşen ve daha sonra burada çoğalıp, akciğer ve ince bağırsaklara dağılan bu parazitler, ilk zamanlarda hiçbir belirti göstermez. İlerleyen zamanlarda ise hafif ateş, halsizlik ve demir eksikliği gibi belirtiler göstermektedir. Kişiler hem sevimli dostlarını korumak hem de kendi sağlıklarını korumak adına birkaç önemli konuya dikkat etmeleri gerekmektedir. Dikkat edilecek konular ise;

  • Evcil dostlarınızın veteriner randevularını asla ihmal etmemeniz gerekir.
  • Kedi veya köpeklerinizi toplu taşıma araçları yerine pet taksiler ile yolculuk etmelerini sağlayabilirsiniz. Bu sayede daha temiz ve daha hijyenik ortamlarda yolculuk edebileceklerdir.
  • Çiğ et veya işlenmiş et gibi yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Sadece yaşlarına ve cinslerine uygun beslenme ile onların beslenmelerini desteklemeniz faydalı olacaktır.

Tüm bu konulara dikkat ettiğiniz sürece her zaman en sevdiğiniz hayvanların sağlıklarını korumanız mümkün olacaktır.