Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Hastalığı İnsana Geçer mi?

Kedi Hastalığı İnsana Geçer mi?

Kediler bizler için oldukça değerli hayvanlardan biridir. Evcil olan ve evlerde kedi beslemeyi seven kişilerin merak ettiği konulardan birisi kedi hastalığı insana geçer mi sorusudur. Hayvan severler ve evlerinde bir evcil hayvana sahip olmak isteyen kişiler genellikle kedi kuş ve köpek olarak tercih edilmektedir.

Kedi beslemek isteyen kişiler bu işin sorumluluklarını bilerek bu işe girmelidir. Sorumluluğun yerine bilinmesi gereken tüm detayları ve işlevler hakkında da fikir sahibi olunması gerekmektedir. Bunlardan biride kedilerin taşımış olduğu veya belirli etkenler doğrultusunda hastalık sahibi olan kedilerin hastalıklarının bulaşma riskidir. Her evcil hayvan üzerinde taşıdıkları hastalıkları sahiplerine bulaştırma riski oldukça yüksektir. Bu normal bir durum olup hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıklara zoonotik ismi verilmektedir.

Zoonotik Hastalık İçeriği Nedir?

Yapılan bir bilimsel araştırmaya göre Amerikan bakıcılar derneği otuz altı zoonotik işlemi yer alabilmektedir. Yine bir araştırmaya göre kedilere bulaşan hastalıklar ülkeye göre değişiklik gösteren bir etkidir. Kedilerde görülebilen bu rahatsızlıklar, insanlara doğrudan temas yolu ile birlikte veya pireler, konaklar gibi veya da kedilerin patojenlerin etrafa yayması ile birlikte kedide bulunan hastalıklar insanlara daha kolay bir şekilde bulaşabilmektedir.

Bu sebepten dolayı kedi besleyen kişiler kedilerinde herhangi bir olumsuzluk gördüğü zaman, detaylı ve kapsamlı bir araştırma yaparak kedilerin rahatsızlıkları hakkında bir fikir sahibi olmalıdır ya da gerekli bir klinik ve veterinere götürerek tedavi edilmesi gerekmektedir.  Kediler etrafa yaydıkları patojenler kedide kancalı kurt veya yuvarlak kurt adında parazitler oluşmaktadır. Bu parazitler kedilerin dışkıları sayesi veya diğer Komplikasyonlar sayesinde insanlara bulaşabilmektedir.  

Kedide görülen bu parazitler kedide düşük oranda ciddi sorunlara yol açtığı için o kadar kolay fark edilmemektedir. Kedilerde ciddi sorunlara yol açmayan bu parazitler kedilerin etrafa yaymış oldukları komplikasyonlar ile insanlara bulaşabilir ve ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden kedi severler ve evinde kedi besleyen kişiler veteriner kontrollerini aksatmayarak bu doğrultuda hareket etmelidirler.

Kedilerde Görülen Dış Sağlık Problemleri

Kedi besleyenlerin veya beslemek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri olan kedi hastalığı insana geçer mi sorusu ile birlikte oldukça tedirgin olmaktadır. Evet kedilerde bulunan belirli rahatsızlıklar insanlara geçebilir ancak bu sorun kedi beslemeye engel değildir. Bunun sebebi kedi hastalıklarına alınabilecek önemlerdir. Kedide buluna dış rahatsızlıklar pire ve kene gibi parazitler insanların kedi ile temasa geçtiği vakit oldukça zarar vermektedir.

Bu yüzden kediler bunlar gibi dış parazitlere karşı korumaktadır. Buda ilaç tedavisi ile mümkün olabilmektedir. Kedi hastalığı insana geçer mi sorusu sonrası kişiler kedilerde bulunan rahatsızlık en önemlisi parazit gibi etkenleri anlamak için bu konuda bilgi sahibi olmalıdır. Kedilerinde beliren rahatsızlıkları ihmal etmeyerek gerekli yerlere tedavi ettirmelidir. Kedide buluna pirelerin büyük bir kısmı insanlara bulaşan mikroplar içermektedir. Bu yüzden kediler bu dış rahatsızlıklara karşı korunmalıdır.