Minik Dostlarımızdan Haberler

Kedi Gribi Neden Olur?

Kedi Gribi Neden Olur?

Evlerimizde severek beslediğimiz dostlarımızdan biri de kedilerimizdir. Son derece sevimli ve tatlılıkları il gönlümüze taht kuran kedilerimiz bazı dönemlerde risk altında olabiliyor. Özellikle bünyeleri çok hassas olan kedilerimiz soğuk hava karşısında hemen hastalanabiliyor. Bu durumda kedi gribi çok fazla yaşanan durumlardan biridir. Eğer evinizde kedi besliyorsanız o halde kedi gribi neden olur? Sorusunun mutlaka yanıtını bilmenizde fayda vardır. Bu sayede patili dostlarımızı grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı daha kolay bir şekilde koruma altına alabilirsiniz. Sizler için bu yazımızda kedi gribi neden olur? Kedi gribi nasıl bulaşır ve kedi gribi belirtileri nelerdir? Gibi soruların yanıtını vereceğiz. Yazımızı sonuna kadar okuyarak kedilerinizi gribe karşı koruma altına alabilirsiniz.

Kedi Gribi Neden Ortaya Çıkar?

Kediler sıcağı seven canlılar arasındadır. Bu nedenle bünyeleri soğuğa karşı dayanıksızdır. Özellikle mevsim geçişlerinde ve yine kış mevsimlerinde kedi gripleri çok yaygın bir şekilde görülen enfeksiyonel hastalıklardandır. Bu nedenle bilhassa mevsim geçişlerinde ve kış aylarında kedilerin beslenmesine daha fazla dikkat edilmelidir. Çünkü yeteri kadar besin alamayan kedilerin bünyeleri daha kısa sürede dirençsiz bir hale gelecek ve kedi gribi nedeni ile sevimli dostlarımız acı çekecektir. Kedi gribi neden olur? Sorusunun yanıtı elbette sadece soğuk nedeni ile değildir. Buna ek olarak kedi gribi bulaşıcı bir hastalıktır. Yani kedi gribi olan bir sevimli dostumuz göz yaşı veya salyası ile diğer sağlıklı kedilere de bu gribi kolayca bulaştırabiliyor. Ev sahiplerinin esas merak ettiği bir diğer konu ise kedi gribinin insana geçip, geçmediği konusudur. Kedi gribi insana bulaşma riski olamayan bir hastalıktır. Ama hasta kedi ile uzun süre temas halinde olan kişilere bulaşma riski de mevcuttur. Bu nedenle dikkatli olunmasında fayda vardır.

Kedi Gribi  Belirtileri Nelerdir?

Kedi gribi  belirtileri tıpkı insanlarda olduğu gibi ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle ilk olarak patili dostunuzu mutlaka gözlem altında tutmanızda fayda vardır. Kedi gribi belirtileri ise;

  • Burun akıntısı; grip olan bir kedide burun akıntısı durumları en sık görülen belirtilerden biridir.
  • Gözlerin yaşlanması; gözlerde şişlik, yaşarma ve çapaklanma gibi durumlar kedi gribinin belirtilerinden biridir.
  • Halsizlik; pek çok hastalıkta olduğu gibi kedi gribinde de halsizlik sık görülen durumlardan biridir.  Her zaman hareketli olan kedilerimiz bu dönemde artık hareket etmek istemez ve nerede ise günün her saati uyumak isterler.
  • Karın ağrıları; kedi gribinde karın bölgesinde ağrılar meydana gelir. Bu ağrıları kediler karın bölgelerini içine çekerek belli eder.

Tüm bu durumlar kedi gribinin en başlıca belirtileri arasında yer almaktadır. Evcil dostlara sahip olan  kişiler ilk olarak kedi gribi neden olur? Sorusunun cevabını bilmeli ve bu belirtiler doğrultusunda  veteriner hekimden destek almalıdır.